Archiwa kategorii: Dzieje parafii

Kościół w Lubszy na drodze św. Jakuba

KosciolViaRegiaOd 25 lipca 2014 roku Kościół p.w. św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy znajduje się na mapie polskich i europejskich Dróg św. Jakuba, czyli Camino de Santiago. Są to oznakowane muszlą św. Jakuba ścieżki i szlaki wędrowne, którymi pielgrzymi pieszo lub na rowerze, samotnie lub w małej grupie wędrują do Santiago de Compostela w Hiszpanii, do grobu Apostoła Św. Jakuba Starszego.

Czytaj dalej Kościół w Lubszy na drodze św. Jakuba

Kościół w Lubszy najpiękniejszy!

KosciolTecza231 lipca zakończyło się głosowanie w plebiscycie portalu Nasze Miasto na najpiękniejszy kościół powiatu lublinieckiego. Pierwsze miejsce spośród 34 świątyń oraz 10408 głosów zdobył kościół p.w. św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy! Jest to już druga edycja konkursu. W pierwszym plebiscycie w 2012 roku, Lubsza znalazła się zaraz poza podium. Tym razem lubszecki kościół wygrał. Cieszymy się i gratulujemy.

  Czytaj dalej Kościół w Lubszy najpiękniejszy!

Procesja Bożego Ciała

Modlitwa przed kaplicą św. Jana Nepomucena19 czerwca 2014 roku parafianie Kościoła pw. św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy przeszli wzdłuż ul. Lompy w  dorocznej Procesji Bożego Ciała. Jak co roku, mieszkańcy ozdobili swoje domy stojące na trasie procesji, odświętnie przybrali stojące po drodze kapliczki i krzyże, które na ten dzień zamieniły się w ołtarze. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia. (na zdj. parafianie przez kaplicą św. Jana Nepomucena).

Czytaj dalej Procesja Bożego Ciała

Kościół św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy

Kosciol (7)Lubsza uważana za jedną z najstarszych miejscowości na Górnym Śląsku, posiada stary murowany kościół pod wezwaniem św. Jakuba Starszego, do którego po wyburzeniu zbudowanej w 1829 roku kaplicy św. Antoniego, w 1930 roku, dobudowano nowy neogotycki kościół o neobarokowym wystroju wnętrza.
Najstarszą wzmianką o istnieniu lubszeckiej świątyni, jest zapis poboru świętopietrza z 1374 roku, kiedy to zanotowano, że Lubsza zapłaciła 3 grosze.

Czytaj dalej Kościół św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy