ŻARNOWIEC MIOTLASTY (Cytisus scoparius)

ŻARNOWIEC MIOTLASTY
(Cytisus scoparius)

Żarnowiec miotlasty to niewielki krzew z rodziny bobowatych. Naturalny obszar jego występowania obejmuje znaczną część Europy, w tym także Polskę. Żarnowic, ze względu na obfite kwitnienie, jest też uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna.

Krzew ten może dorastać do ok. 0,5-2 m wysokości.  Tworzy liczne, cienkie, wzniesione, sztywne, kanciaste, zielone, rozgałęzione, z wiekiem drewniejące u podstawy pędy, zebrane w gęstą, szeroką kępę i pokryte ułożonymi skrętolegle, drobnymi, wąskolancetowatymi, zielonymi liśćmi, które w górnej części pędu są siedzące i pojedyncze, a w dolnej trójlistkowe i ogonkowe. Kwitnie wiosną i wczesnym latem – od maja do czerwca. Bardzo obficie obsypuje się kwiatami. Pojawiają się ona na zeszłorocznych pędach w kątach liści jeden lub dwa. Są dość duże, motylkowe, krótkoogonkowe, miododajne i są żółte (u odmian też różowe, białe, czerwone, pomarańczowe i dwukolorowe). Po przekwitnieniu z kwiatów rozwijają się owocostany w postaci krótkich, jedwabiście owłosionych, początkowo zielonych, później brązowych strąków, które po dojrzeniu pękają, rozrzucając nasiona.

Żarnowiec miotlasty to także roślina lecznicza (m.in. pomocna w schorzeniach sercowo-naczyniowych i problemach z układem moczowym), ale w nieodpowiednich dawkach także toksyczna, dlatego nie poleca się samodzielnego przygotowywania niej preparatów leczniczych (na rynku dostępne są homeopatyczne preparaty z udziałem żarnowca). Ze sztywnych, cienkich gałązek żarnowca, wykonywano dawniej miotły, ale także dzisiaj można wykorzystać je do stworzenia ekologicznej miotełki np. do zamiatania tarasu.

Źródło: https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/krzewy/9376-zarnowiec-miotlasty