Zebranie na półmetku Jubileuszu

zebranie (4)W czwartek, 10 lipca, o godz. 18:00, w Szkole Podstawowej w Lubszy odbyło się zebranie Komitetu Organizacyjnego Obchodów 700-lecia Sołectwa. Jak zwykle, na spotkanie prowadzone przez szefową komitetu – Ewę Kitę – przybyli przedstawiciele lubszeckich instytucji, członkinie rady pedagogicznej oraz mieszkańcy zaangażowani w realizację obchodów Jubileuszu.

 

zebranie (2)Zebranie, które z uwagi na wakacyjną porę przebiegało w luźniejszej atmosferze, rozpoczęło się od przedstawienia Anny Osadnik (na zdj. po lewej), artystki, graficzki, rzeźbiarki i malarki, pochodzącej z Tarnowskich Gór, a obecnie mieszkającej i tworzącej w Lubszy, która  zaangażowała się w organizację Pleneru Malarskiego. Zapowiedziała ona także przygotowanie wystawy obrazów autorstwa pani Doroty Osadnik, wykonanych techniką haftu krzyżykowego. Lubszanie już raz mieli okazję podziwiać te niezwykłe dzieła, rok Jubileuszowy jest świetną okazją, aby wystawę, wzbogaconą o nowe prace, powtórzyć.

Głównym celem zebrania było podsumowanie dotychczasowego przebiegu obchodów 700-lecia: omówienie poszczególnych przedsięwzięć, wymiana opinii na temat tego, co się już udało, ale i zwrócenie uwagi na ewentualne niedociągnięcia.
Omawianie kolejnych imprez odbywało się w oparciu o artykuły zamieszczone na naszej stronie. Przy okazji członkowie Komitetu dowiedzieli się, że strona www.lubsza.org (będąca oficjalną stroną Jubileuszu 700-lecia Lubszy), została zgłoszona do konkursu na najlepszą stronę wsi województwa śląskiego, organizowanego przez Urząd Marszałkowski. Zrelacjonowaliśmy następujące wydarzenia:

  • Inaugurację obchodów 700-lecia Lubszy podczas Mszy św. w Kościele pw. św. Jakuba Ap. Starszego, 6 kwietnia 2014 (w której uczestniczył Marszałek Mirosław Sekuła)
  • Wystawę „Lubsza na starej fotografii” w Urzędzie Miejskim w Woźnikach
  • Wyniki konkursu plastycznego „Moja mała ojczyzna” organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Lubszy
  • Olimpiadę wiedzy o Lubszy i gminie Woźniki, która odbyła się 9 maja
  • Sesję popularnonaukową „Lubsza – wczoraj, dziś i jutro (…)”, zorganizowaną 23 maja
  • II Lubszecki Koncert Organowy z 25 maja, w wykonaniu Waldemara Krawca, przygotowany przez ks. prob. Lucjana Kolorza
  • Wyniki konkursu „Zabytki Lubszy naszą historią”, organizowanego przez SP Lubsza
  • Festyn z okazji 700-lecia Lubszy z 14 czerwca

Omówiono także najbliższe planowane przedsięwzięcia, tj. konkurs fotograficzny „Uroki Lubszy”, konkurs plastyczny „Pocztówka z Lubszy” oraz wystawę numizmatyczną, która odbędzie się przy okazji oficjalnego otwarcia nowopowstałej Izby Regionalnej.

zebranie (13)Izba Regionalna, w której zgromadzono historyczne eksponaty przekazane przez mieszkańców Lubszy i okolic, jest przedsięwzięciem przygotowywanym od wielu miesięcy przez Szkołę Podstawową w Lubszy. W świeżo wyremontowanych podziemiach gmachu szkoły, oprócz szatni dla uczniów, powstaną pomieszczenia, w których swe miejsce znajdą zarówno regionalne eksponaty, jak i liczne wystawy prac, powstających przez cały rok w ramach jubileuszowych konkursów.
Uczestnicy komitetu zostali zaproszeni przez pomysłodawczynię i koordynatorkę wszystkich prac, dyrektor szkoły Ewę Kitę, do zwiedzenia powstającej Izby Regionalnej.
Przy okazji podziwiania efektów tego przedsięwzięcia wywiązała się dyskusja na temat przyszłości zabytkowego, lecz niszczejącego budynku dawnej szkoły ludowej, w której żył i pracował w XIX w. Józef Lompa. Wraz z przybyłym na zebranie burmistrzem Woźnik, Alojzym Cichowskim, rozmawiano także o pomysłach na zagospodarowanie czasu tutejszej młodzieży, o braku miejsca, w którym młodsi i starsi mogliby się spotykać i spędzać czas oraz konieczności zapewnienia zajęć kulturalno-rozrywkowych i sportowych na terenie Sołectwa.

Czwartek, ognisko integracyjneNastępnie wszyscy członkowie komitetu wraz z gośćmi dołączyli do zabawy przy rozpoczętym o godz. 19:00 ognisku integracyjnym, zorganizowanym w ramach pleneru malarskiego. Była to więc okazja do międzypokoleniowego spotkania wielu osób związanych z Lubszą.

Więcej zdjęć w galerii:

(AK)