Kościół w Lubszy na drodze św. Jakuba

KosciolViaRegiaOd 25 lipca 2014 roku Kościół p.w. św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy znajduje się na mapie polskich i europejskich Dróg św. Jakuba, czyli Camino de Santiago. Są to oznakowane muszlą św. Jakuba ścieżki i szlaki wędrowne, którymi pielgrzymi pieszo lub na rowerze, samotnie lub w małej grupie wędrują do Santiago de Compostela w Hiszpanii, do grobu Apostoła Św. Jakuba Starszego.

Jesteśmy pośrodku tzw. Via Regia, czyli Drogi Królewskiej łączącej wschodnią i zachodnią granicę Polski.  W 2014 roku stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąrowskiego wytyczyło nowy szlak; prowadzi on z północy na południe i łączy Częstochowę z Via Regia. Trasa wiedzie polami i lasami od Jasnej Góry, przez kościoły św. Jakuba Apostoła w Częstochowie, Lubszy i Sączowie, kończy się w Piekarach Śląskich. Wraz z pielgrzymami na tej trasie w święto św. Jakuba St. Ap. (25.07.2014) wspólnie przyjęto nazwę tego etapu Drogi jako VIA CLAROMONTANA – Droga Jasnogórska. Nasz kościół stał się więc przystankiem na drodze do Santiago de Compostela i może być również celem małych jednodniowych pielgrzymek na oznaczonym muszlami św. Jakuba szlaku. W roku obchodów 700 lat Lubszy, stała się więc ona przystankiem na dwóch szlakach: Maryjnym i Jakubowym.

Więcej informacji na temat dróg św. Jakuba znajduje się w komunikacie prasowym Przyjaciół Dróg Świętego Jakuba w Polsce. Aby się z nimi zapoznać, należy kliknąć poniższy link:
Informacje na temat Dróg św. Jakuba. Można także odwiedzić stronę stowarzyszenia www.camino.net.pl.

plandrogajasnogorska

Źródło: Informacje parafialne z 26.07.2014, ks. prob. Lucjan Kolorz, Parafia św. Jakuba Ap. St. w Lubszy oraz strona www.camino.net.pl