O Lubszy w Radiu Katowice

radio katowice„Ligoniowe Radio” to regionalny magazyn poświęcony kulturze i tradycji Śląska, nadawany w Radiu Katowice w każdą sobotę o godz. 16:15.
4 października 2014 roku głównym tematem odcinka była Lubsza w roku jej 700-lecia.

Prowadząca program Anna Musialik gościła w Lubszy, po której oprowadzała ją Anna Osadnik (OSA), graficzka, rzeźbiarka, malarka, nauczycielka sztuki, a przede wszystkim – od niedawna – lubszanka. Obie panie odwiedziły Muzeum Regionalne w Lubszy, w którym pani Musialik rozmawiała z reprezentującymi komitet organizacyjny obchodów 700-lecia Lubszy  – dyrektor Szkoły Podstawowej Ewą Kitą, nauczycielką – Klaudią Skibą oraz współredaktorką strony www.lubsza.org (piszącą niniejszy artykuł). Parę słów do mikrofonu powiedziała także Kinga Skiba – finalistka programu „Mam talent” i jednocześnie przedstawicielka najmłodszego pokolenia mieszkańców Lubszy.

Pani redaktor spotkała się także z Bernardem Szczechem, inicjatorem i patronem naukowym jubileuszu, przed którym historia Lubszy nie ma (prawie) żadnych tajemnic. Szczególnie interesującym wątkiem rozmowy była historia portretu Lompy pędzla Stanisława Ligonia  (to od jego nazwiska pochodzi tytuł radiowego programu), o której można również przeczytać na naszej stronie: Historia portretu Józefa Lompy.

Spacer po Lubszy zakończył się w domu Anny Osadnik, gdzie znajduje się  pracownia i gdzie mieszka także jej ciocia Dorota Osadnik, znana lubszanom jako autorka obrazów wykonanych metodą haftu krzyżykowego. Wernisaż wystawy jej prac odbył się niedawno, przy okazji uroczystego otwarcia Muzeum Regionalnego im. J. Lompy, w Szkole Podstawowej w Lubszy. Na ten i wiele innych tematów Anna Musialik rozmawiała z panią Dorotą.

Mamy nadzieję, że ten odcinek „Ligoniowego Radia” uświadomił słuchaczom z całego Śląska, że jest na mapie regionu takie miejsce jak 700-letnia Lubsza, która chociaż jest mała, to jednocześnie wielka swoją historią, zabytkami czy dawnymi i obecnymi mieszkańcami. Dla nas był to zaszczyt i wyjątkowa pamiątka z obchodów jubileuszu sołectwa.

Wszyscy, którzy nie mieli okazji posłuchać programu w sobotę, mogą to zrobić klikając tutaj –> Ligoniowe Radio „Muzeum Regionalne w Lubszy”

(AK)