Uczennice i uczniowie SP Lubsza z wizytą u Marszałka

uMarszalka (12)24 października 2014 roku Szkołę Podstawową w Lubszy spotkało nie lada wyróżnienie. Reprezentacja uczniów szkoły gościła w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego na osobiste zaproszenie marszałka Mirosława Sekuły – patrona honorowego obchodów jubileuszu 700-lecia Lubszy.

W spotkaniu – oprócz uczennic i uczniów SP Lubsza – uczestniczyli także przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Obchodów: jego przewodnicząca i zarazem dyrektor szkoły – Ewa Kita, przedstawicielka Rady Pedagogicznej – Klaudia Skiba, oraz w imieniu Rady Rodziców – Agata Kamińska, współredagująca stronę www.lubsza.org. W siedzibie urzędu przywitał nas obecny doradca marszałka – Bernard Szczech, lubszanom znany bardziej jako znawca historii Górnego Śląska i patron naukowy jubileuszu 700-lecia sołectwa.

Marszałek Mirosław Sekuła przyjął delegację z Lubszy w sali obrad Zarządu Województwa Śląskiego – z wszelkimi honorami i w otoczeniu reporterów z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego. Aby przełamać onieśmielenie młodzieży spowodowane rangą gospodarza i obecnością kamery, marszałek zaprosił uczniów do obejrzenia jego gabinetu. Tam przekazał obecnym na spotkaniu gościom oraz wszystkim osobom i organizacjom zaangażowanym w organizację obchodów 700-lecia Lubszy, swoje wyrazy uznania za chęci, wysiłek i sprawne przeprowadzenie jubileuszu, podkreślając przy tym, jak ważne jest podtrzymywanie tradycji i propagowanie wiedzy o historii naszego regionu.

Dyrektor Ewa Kita podziękowała z kolei marszałkowi za zainteresowanie „urodzinami” naszej małej miejscowości i jego wkład w obchody lubszeckiego święta.Zdj. arch. Marszałek w Lubszy, 6 kwietnia 2014 Objęcie 700-lecia Lubszy honorowym patronatem było dla nas dużym wyróżnieniem, a obecność marszałka ubranego w strój regionalny podczas Mszy św. inaugurującej jubileusz, 6 kwietnia 2014 roku – miłą niespodzianką (na zdj.). Odbiła się ona szerokim echem w lokalnych mediach i zostawi swój trwały ślad w lubszeckiej historii. Puchary ufundowane przez marszałka, uświetniły z kolei międzyszkolne rozgrywki piłkarskie organizowane przez Szkołę Podstawową w Lubszy. Fotografie z tych wydarzeń, jak również pozostałych przedsięwzięć związanych z obchodami 700-lecia, przekazano marszałkowi w formie albumu. Uczniowie wręczyli gospodarzowi spotkania ceramiczny medal z logo 700-lecia Lubszy, order uśmiechu i dyplom Przyjaciela Szkoły. Specjalnym punktem programu było rozwinięcie lubszeckiej panoramy wykonanej przez najmłodszych uczestników lipcowego pleneru malarskiego – zajmowała ona niemal całą długość sali posiedzeń Zarządu, w której wkrótce potem wszyscy uczestnicy spotkania zasiedli do rozmowy i poczęstunku.

Młodzi lubszanie zaprezentowali swoje umiejętności i sukcesy. Pawełek Klyta wyrecytował gwarą wiersz „Okulary” w wersji śląskiej, Kinga Skiba opowiedziała o udziale w telewizyjnym konkursie „Mam talent” i swój talent do śpiewania także zaprezentowała. Weronika Klyta, uczennica SP Lubsza i czterokrotna mistrzyni Polski w karate znalazła wspólny język z marszałkiem,  który także w młodości uprawiał ten sport.
Na zakończenie spotkania, Mirosław Sekuła wręczył wszystkim upominki i zaprosił gości do zwiedzenia świeżo wyremontowanej – po raz pierwszy od jej powstania – Sali Sejmu Śląskiego. Jest to miejsce o randze historycznej, tutaj urzędowała pierwsza w historii Polski władza samorządowa. uMarszalka (51)Sala Sejmu Śląskiego (na zdj. przed renowacją) posłużyła jako wzorzec dla budowanej w podobnym czasie siedziby Sejmu II RP w Warszawie*. Uroczyste otwarcie sali w nowej odsłonie nastąpi dopiero na początku listopada, ale delegacja z Lubszy dostąpiła zaszczytu jej obejrzenia już wcześniej. W uroczystej scenerii Sali Sejmu Śląskiego swój order uśmiechu odebrał od uczniów Bernard Szczech – z podziękowaniem za zaangażowanie w obchody Jubileuszu. Po pamiątkowym zdjęciu z marszałkiem Sekułą, ten ostatni pożegnał się z grupą i zaprosił do zwiedzania gmachu Urzędu Marszałkowskiego.

Po budynku oprowadzał młodzież dyrektor Kancelarii Sejmiku – Sławomir Brodziński, który szybko znalazł wspólny język z uczniami i potrafił zainteresować ich historycznymi szczegółami na temat gmachu, powstałego w 1929 roku. Grupa obejrzała reprezentacyjny hol (westybul), z krużgankami niczym na Wawelu (zaprojektowanymi przez architektów z Krakowa – być może stamtąd czerpali inspirację). Dzieci próbowały odgadnąć, ile waży wielki ozdobny żyrandol (600 kg) oraz zobaczyły wejście do Sali Marmurowej, w której kręcono niegdyś sceny do serialu „Stawka większa niż życie”. Wychodzący właśnie z sali uczestnicy konferencji z zainteresowaniem przyglądali się dziecięcej grupie z Lubszy (w urzędzie to rzadki widok), a szczególnie dwojgu uczniów ubranych w stroje regionalne.
Pod koniec zwiedzania dyrektor Brodziński pokazał młodym gościom atrakcję, przy której – jak sam stwierdził – blakną wszystkie inne wydarzenia tego dnia. Uczniowie mieli okazję przejechać się tzw. windą paciorkową, jedną z czterech istniejących w Polsce, która… nigdy się nie zatrzymuje i nie ma drzwi. W tym systemie kabiny windy (tu jest ich w sumie czternaście), ciągle krążą nie zatrzymując się na piętrach.* Żeby wsiąść, trzeba sprawnie wskoczyć do środka, podobnie jak na ruchome schody, a potem można kursować od parteru do 5. piętra i z powrotem. Dzieciom winda skojarzyła się z wesołym miasteczkiem, więc ich wspomnienia z wizyty będą barwne.

W imieniu całego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 700-lecia Lubszy i wszystkich osób zaangażowanych w przebieg jubileuszu oraz mieszkańców i sympatyków Lubszy, serdecznie dziękujemy marszałkowi Mirosławowi Sekule za zaproszenie, a wszystkim pracownikom Urzędu Marszałkowskiego za miłe przyjęcie lubszeckiej młodzieży.

Pamiątką wizyty jest filmik, przygotowany przez Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego, który można obejrzeć klikając poniżej:

filmik

Zapraszamy także na stronę Urzędu Marszałkowskiego, gdzie zamieszczony jest krótki artykuł i galeria zdjęć ze spotkania. A poniżej nasza fotogaleria:

(AK)
*źródło: Wikipedia