„Styl gotycki wyklucza się” – polecamy!

styl gotycki wyklucza sieDla  osób zainteresowanych architekturą, a także dla sympatyków Lubszy, mamy dobrą wiadomość. Ukazała się książka pt.  Styl gotycki wyklucza się. Międzywojenna architektura w województwie śląskim autorstwa Anny Syski i Tomasza Kiełkowskiego, w której można przeczytać również o naszej miejscowości.

Styl gotycki wyklucza się to najnowsza publikacja Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego, pozwalająca porównać obiekty wybudowane przez II wojną światową w Polsce oraz Niemczech i będąca jednocześnie informatorem, mogącym towarzyszyć podczas spacerów po ulicach miast i wycieczek w regionie.  Przewodnik zawiera opisy i fotografie 120 obiektów z 28 miejscowości województwa śląskiego (w tym Lubszy).

Styl gotycki wyklucza się to przedsięwzięcie, które początkowo funkcjonowało jako facebookowy profil, gdzie regularnie publikowano zdjęcia i informacje o modernistycznych budynkach Górnego Śląska. My poznaliśmy go, gdy autorzy strony zaprezentowali gmach Szkoły Podstawowej im. J. Lompy w Lubszy jako przykład międzywojennej moderny .

Książkę, w cenie 36 zł, można kupić w Katowicach (Bookiestra w NOSPR, Gryfnie na pl. Miarki, Muzeum Śląskie, Geszeft, Zła Buka), Krakowie (Księgarnia Akademicka, księgarnia w Kamienicy Szołayskich) i w Warszawie (Księgarnia w Muzeum Narodowym). Można też zamówić na Allegro lub przez stronę Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego.

(AK)