Lubszeckie Anioły – relacja z warsztatów

Wiosną po raz pierwszy odbyły się w Lubszy warsztaty artystyczne „Lubszeckie Anioły” zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubszeckiej.  W tajniki utwardzania tkaniny wprowadziła uczestników nasza lokalna artystka – Anna Arendarska.

Zajęcia odbyły się w świetlicy OSP Lubsza i trwały dwa dni. Praca ta wymagała bowiem czasu, precyzji i skupienia. Do wykonania sylwetek aniołów wszyscy podeszli z bardzo dużym zaangażowaniem, niektórzy również bardzo emocjonalnie potraktowali proces tworzenia. Aby wykonać strój anioła,  wykorzystuje się białą bawełnianą koszulkę, którą następnie zamacza się w odpowiedniej substancji i formuje podczas jej schnięcia i utwardzania. Część uczestników przyniosła stare i niepotrzebne kawałki materiału, inni postanowili zatrzymać w  stroju anioła ważne dla nich części garderoby, związane z przełomowymi życiowymi momentami. Nadali ubraniom nowe życie i nową formę.
„Powietrze aniołów pełne,
a ich przejrzysty trzepot
jest jak natchnione ciepło…”
Cytat z Krzysztofa Kamila Baczyńskiego doskonale oddaje atmosferę zajęć, podczas których nie zabrakło życzliwych rozmów o życiu. Ich efekt  końcowy zapierał dech. Każdy anioł był wykonany z podobnych materiałów i ozdób, a pomimo to – niepowtarzalny. Wystawa prezentująca wszystkie dzieła odbędzie się podczas III Ceramicznej Nocy Świętojańskiej. A już niebawem kolejna edycja warsztatów „Lubszeckie Anioły”. O dokładnym terminie zajęć poinformujemy na stronie.
 Stowarzysznie dziękuję strażakom za udostępnienie sali na warsztaty, pani Arendarskiej, za zaangażowanie i zapoznanie uczestników z nową technika rękodzieła,  pani sołtys – Beacie Golasz za ufundowanie poczęstunku oraz filiom Bibiloteki Publicznej z Lubszy i Babienicy za współpracę.

(AK), zdj. Barbara Witkowska

Projekt „Lubszeckie Anioły” został dofinansowany z budżetu Gminy Woźniki w dziedzinie promocji i organizacji wolontariatu w roku 2018