Akcja dla Patrycji podczas premiery spektaklu

28 kwietnia br. (niedziela) o godz. 19:00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Woźnikach odbędzie się premiera spektaklu „Pacjentka z sali nr 7” w reżyserii Gabrieli Mankiewicz. W ramach spektaklu odbędzie się akcja na rzecz 15-letniej Patrycji – mieszkanki Lubszy – która walczy z chorobą neurologiczną.

Spektakl to własna produkcja woźnickiego ośrodka kultury. Na scenie wystąpią jego wychowankowie i  instruktorzy – w obsadzie pojawi się nawet dyrekcja – a także w roli gościnnej utalentowana Patrycja Churas, uczennica Szkoły Podstawowej w Lubszy.

Jej rola jest tym bardziej wyjątkowa, że cały spektakl dedykowany jest akcji na rzecz pomocy Patrycji, u której niedawno zdiagnozowano ataksję Friedricha (FRDA), nieuleczalną chorobę neurologiczną, na którą zapada 1 na 50 000 osób. Dolegliwości nasilają się z wiekiem, aż w końcu pacjent może stać się niezdolny do samodzielnego poruszania. Dotychczas nie udało się opracować leku, który zahamowałby postępującą degenerację układu nerwowego, chociaż badania kliniczne trwają. U osób z chorobą Friedricha największe znaczenie mają różne formy rehabilitacji, polegające zarówno na ćwiczeniach mięśni, jak i na ćwiczeniu mowy. Patrycja podjęła to wyzwanie i ciężką pracą chce utrzymać swoją chorobę w ryzach. Rehabilitacja jest jednak bardzo kosztowna i nie jest finansowana przez NFZ. Podczas premiery spaktaklu odbędzie się zbiórka, która pomoże pokryć koszty turnusu rehabilitacyjnego Patrycji.

Zapraszamy!

fot. Sylwester Witkowski