Lubszanie w Lubrzy

W dniu 19 lipca 2023 roku Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubszeckiej w ramach Projektu „Bądź jak Jakub-promocja drogi jakubowej” zorganizowało wyjazd, którego miejscem docelowym była miejscowość Lubrza. Po drodze zwiedziliśmy Pławniowice, które słyną z malowniczego Zespołu Pałacowo-Parkowego nazywanego „architektoniczną perełką” oraz miejscowość Olszowa, w której znajduje się niezwykły Park Miniatur Sakralnych.

Jesteśmy podobni – to właśnie możemy o sobie powiedzieć. My, Lubszanie jesteśmy wsią, która może pochwalić się pięknym kościołem pw. św. Jakuba Starszego oraz Klubem Świętego Jakuba, natomiast podczas tego wyjazdu poznaliśmy Lubrzę, mogliśmy porozmawiać z Lubrzanami oraz zwiedzić ich wspaniały kościół również pw. św. Jakuba Starszego, który w roku jakubowym (roku 2021, z uwagi na pandemię, zdecydowano że Rok Święty Jakubowy trwał będzie także w 2022 r.) był jednym z wyznaczonych przez samego Papieża kościołem stacyjnym, dzięki uprzejmości tamtejszego Proboszcza Parafii mogliśmy posłuchać historii kościoła i dowiedzieć się o działającym prężnie Zakątku Świętego Jakuba oraz Stowarzyszeniu Świętego Jakuba.

W podziękowaniu za okazaną gościnę przekazaliśmy nasz domowy wyrób czyli przepyszne ciasteczka „Lubszelki” wykonany przez młodzież związaną z projektem „Bądź jak Jakub-promocja drogi jakubowej” .

Poniżej, krótkie opisy zwiedzonych miejscowości.

LUBRZA

Lubrza to wieś w Polsce w województwie opolskim, w powiecie prudnickim. Leży na Górnym Śląsku. Przepływa przez nią potok Lubrzanka. Wieś była po raz pierwszy w 1233 roku w testamencie Jana Sybocica z Prężyny, w tym dokumencie Lubrza występuje pod nazwą Lubra. Nazwa miejscowości pochodzi od słowa luby. Jest miejscowością zbudowaną na wzorcach owalniczych, niedaleko centralnego placu w kształcie wrzeciona. Jest to przykład miejscowości obronnej, do której można było wejść tylko w wyznaczonych miejscach. W rejonie miejscowości przebiega linia kolejowa nr 137, która łączy Katowice z Legnicą. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Prudniku.
W latach 1797-1798 został wybudowany kościół św. Jakuba Starszego. Wieża ma charakter renesansowy. Na wyposażeniu świątyni są 2 dzwony: pierwszy
– gotycki z minuskułowym napisem i drugi – gotycki z monogramem „HS”
i plakietką ukazującą ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Od lat działa aktywnie Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła. Ks. Piotr Bałos, proboszcz w Lubrzy cały czas coś organizował w czasie pandemii. 25 lipca 2023r. w parafii odbędzie się odpust ku czci patrona. W sobotę o godz. 18:00 Dróżki Jakubowe – odbędzie się procesja do czterech kapliczek na terenie parafii. Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła 24 lipca 2023r. w ramach lubrzańskich Dni Jakubowych organizuje piknik dla dzieci z darmowymi atrakcjami i niespodziankami. Jednym z celów funkcjonowania Stowarzyszenia św. Jakuba Apostoła jest troska o zabytki sakralne w parafii Lubrza. Z tamtego okresu zachowała się kamienna, rzeźbiona chrzcielnica. Cel stowarzyszenia stanowi organizowanie wypoczynku dzieciom i młodzieży. Były też różne wycieczki m. in. Wyjazd do Krasiejowa na spotkanie z dinozaurami. W czasie odpustu stowarzyszenie rozdaje muszle św. Jakuba. Muszla jest uniwersalnym symbolem pielgrzymowania. Stowarzyszenie chce uczestniczyć w pielgrzymkach na Ścieżkach św. Jakuba. Piesze i rowerowe szlaki oznaczone symbolem muszli to Drogi św. Jakuba. Służyć one mają pielgrzymom, którzy przemierzają Stary Kontynent w poszukiwaniu duchowej jedności. W kościele działa również Krąg Biblijny.

Link do strony -> https://www.facebook.com/StowarzyszenieSw.JakubaApostolawLubrzy/

PŁAWNIOWICE

Pławniowice to mała miejscowość w województwie śląskim, w gminie Rudziniec. Słyną z cudownego pałacu, przy którym rozlewa się Jezioro Pławniowickie będące sztucznym zalewem. W XIX wieku pałac zbudował Franciszek Ballestrem. Była to główna siedziba rodowa bogatej rodziny, która osiadła w pałacu aż do końca II wojny światowej. W pobliżu pałacu stoi zabytkowy spichlerz dworski. Przez wieś przebiega zielony szlak – Szlak Stulecia Turystyki i Szlak Ziemi Gliwickiej. To doskonałe miejsce do uprawiania różnych sportów wodnych (kajakarstwa i żeglarstwa). Przy Jeziorze Pławniowickim została otwarta publiczna plaża. To miejsce zapewnia idealne warunki do wędkowania Jedną z najbardziej charakterystycznych części Pałacu Bellestremów jest ceglany Dom Kawalera. Znajdują się też ruiny zamku i warownia, w której przechowywano broń.

Link do strony -> https://palac.plawniowice.pl

OLSZOWA

Olszowa to wieś w Polsce położona w województwie opolskim. Znajduje się tu Park Miniatur Sakralnych. Główną atrakcją jest przepiękny, duży ogród położony nad malowniczym stawem. Również znajdziemy tu Park Linowy o długości 100 m z domkami na drzewach, przeszkodami linowymi, huśtawkami, zjeżdżalnią i tyrolkami. Ciekawą formą aktywności są zjazdy na pontonie. Można również zwiedzić drewniany kościół Matki Boskiej Śnieżnej oraz Kapliczkę wiejską.

Link do strony -> https://www.parkolszowa.pl