„Szukamy tlenu” – Palmiarnia

Tropikalna przygoda – Palmiarnia w Gliwicach

Wyjazd do Miejskiej Palmiarni w Gliwicach był kolejnym naszym działaniem w ramach projektu grantowego „Szukamy tlenu”.

Mieszcząca się na terenie parku imienia Fryderyka Chopina w Gliwicach Miejska Palmiarnia powstała w 1924 roku, choć pierwsze szklarnie na terenie parku stawiane były już w roku 1880. Od tego czasu wiele zmieniło się w tym miejscu i obecnie całość ma bardzo nowoczesny wygląd, który już z zewnątrz wywarł na nas ogromne wrażenie. Cała Palmiarnia obejmuje aż 2000 m2, a najwyższy pawilon mierzy 22 m – co zapewnia dalszy rozwój palm, z których trzy towarzyszą Gliwiczanom od 1924 roku.

W pięciu pawilonach tematycznych podziwialiśmy:

–  Egzotyczne rośliny użytkowe: znamy jedynie je z części wykorzystywanych w życiu codziennym np. cynamon. Tutaj mogliśmy zobaczyć je w „całości”.

– Rośliny tropikalne: w tym pawilonie obserwując rośliny nie zauważamy wpływu pór roku na ich rozwój. Zgromadzone okazy nie przechodzą okresu spoczynku. W strefie tropikalnej, w której występują w stanie naturalnym, panują zbliżone warunki przez cały rok.

– Sukulenty: jest tutaj utrzymywana niska wilgotność powietrza i podłoża. Wśród podziwianych przez nas sukulentów najliczniej reprezentowana jest rodzina kaktusów, jest ich około dwa tysiące sztuk.

– Palmy: w pawilonie historycznym, wśród nich 120 letnie feniksy kanaryjskie.

– W pawilonie akwarystycznym: podziwialiśmy cztery ogromne akwaria, w których odtworzone zostały ekosystemy Amazonki, jeziora Tanganika, rzeki azjatyckiej i polskiej.

W palmiarni skorzystaliśmy z niepowtarzalnej możliwości bezpośredniego kontaktu z egzotyczną przyrodą. Na terenie pawilonów ekspozycyjnych wyodrębniono punkty, w których nie obowiązuje reguła „Nie dotykać”. Każdy z nas w tych miejscach miał możliwość sprawdzić na ile „ostre” są ciernie kaktusów czy jak miękka może być „skóra” palm. To niezwykle atrakcyjna, interaktywna lekcja botaniki.

Zdjęcia z naszej wycieczki możecie zobaczyć poniżej: