Miesięczne archiwum: sierpień 2014

Rodzinny Rajd Rowerowy

rajdObrazek2Szkoła Podstawowa w Lubszy wraz z Komitetem Organizacyjnym Obchodów 700-lecia Lubszy zapraszają do udziału w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym, zaplanowanym na sobotę, 13 września 2014 roku, w godz. 10:00-16:00. Licząca ok. 20 km trasa rajdu przebiegać będzie wzdłuż linii: SP Lubsza – Psary – Piasek – Sośnica – Mokrus – Zielona – SP Lubsza. Zapisy trwają do 8 września!

Czytaj dalej Rodzinny Rajd Rowerowy

Wakacyjne wspomnienia: towarzyski turniej piłki nożnej w Lubszy

mecz19lipca (26)19 lipca 2014 roku, na boisku przy Szkole Podstawowej im. Józefa Lompy w Lubszy odbyły się mecze towarzyskie  z okazji jubileuszu 700 lat Lubszy organizowane przez Piekarnię Ł. M. Maj, OSP Lubsza, Sołectwo Lubsza i SP Lubsza.  Pomysł tego przedsięwzięcia narodził się przy planowaniu obchodów 700 lat powstania Lubszy.

Czytaj dalej Wakacyjne wspomnienia: towarzyski turniej piłki nożnej w Lubszy

Kościół w Lubszy na drodze św. Jakuba

KosciolViaRegiaOd 25 lipca 2014 roku Kościół p.w. św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy znajduje się na mapie polskich i europejskich Dróg św. Jakuba, czyli Camino de Santiago. Są to oznakowane muszlą św. Jakuba ścieżki i szlaki wędrowne, którymi pielgrzymi pieszo lub na rowerze, samotnie lub w małej grupie wędrują do Santiago de Compostela w Hiszpanii, do grobu Apostoła Św. Jakuba Starszego.

Czytaj dalej Kościół w Lubszy na drodze św. Jakuba

Ludwigsthal, czyli dzisiejszy Piasek

PisekObrazLubsza, obecnie wieś licząca ok. 1000 mieszkańców, w latach swojej świetności w XVIII w. obejmowała rozległe tereny. Posiadała także tzw. kolonie (związane z pruską akcją kolonizacyjną na Górnym Śląsku), czyli nowe miejscowości zakładane na obszarze Lubszy przez właścicieli lubszeckich gruntów. Jedną z nich był  dzisiejszy Piasek. W tym roku mija 260 lat od momentu akceptacji przez pruskiego króla wniosku hrabiego Ludwiga von Puckler o założenie gminy ewangelickiej, Ludwigsthal.

Czytaj dalej Ludwigsthal, czyli dzisiejszy Piasek

Pielgrzymi z najpiękniejszego kościoła powiatu lublinieckiego

Pielgrzymka_4W sobotni wieczór, 23 sierpnia 2014 roku, zakończyła się dwudniowa, piesza pielgrzymka lubszan na Jasną Górę. Przed wyruszeniem do Częstochowy pielgrzymi zostali uwiecznieni na zdjęciach wykonanych w związku z zajęciem przez kościół w Lubszy pierwszego miejsca w konkursie na najpiękniejszy kościół powiatu lublinieckiego. Czytaj dalej Pielgrzymi z najpiękniejszego kościoła powiatu lublinieckiego

Zobacz Lubszę w obiektywie – konkurs fotograficzny trwa!

fotografiaWszystkich amatorów fotografii zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym „Uroki Lubszy”. Zdjęcia można nadsyłać do końca wakacji. Najlepsze z nich złożą się na wystawę organizowaną z okazji 700-lecia Lubszy oraz wirtualną galerię na stronie www.lubsza.org. Zwycięska fotografia zostanie opublikowana na łamach tygodnika „Gwarek”. Jedną z nagród będzie możliwość otrzymania akredytacji na fotografowanie imprezy „Gwarki 2014” w Tarnowskich Górach, przy fotoreporterze „Gwarka”.

Czytaj dalej Zobacz Lubszę w obiektywie – konkurs fotograficzny trwa!

Kościół w Lubszy najpiękniejszy!

KosciolTecza231 lipca zakończyło się głosowanie w plebiscycie portalu Nasze Miasto na najpiękniejszy kościół powiatu lublinieckiego. Pierwsze miejsce spośród 34 świątyń oraz 10408 głosów zdobył kościół p.w. św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy! Jest to już druga edycja konkursu. W pierwszym plebiscycie w 2012 roku, Lubsza znalazła się zaraz poza podium. Tym razem lubszecki kościół wygrał. Cieszymy się i gratulujemy.

  Czytaj dalej Kościół w Lubszy najpiękniejszy!