W tym roku minęła 85. rocznica wmurowania tablicy upamiętniającej osobę Józefa Lompy w ścianę budynku szkoły, w której uczył ten najsłynniejszy mieszkaniec Lubszy. Wspomnienie owej uroczystości stało się punktem wyjścia do opowieści o burzliwej historii portretu Lompy pędzla Stanisława Ligonia, którą snuje na łamach miesięcznika „Szlaki” Bernard Szczech.
Archiwa kategorii: Historia Lubszy
Ludwigsthal, czyli dzisiejszy Piasek
Lubsza, obecnie wieś licząca ok. 1000 mieszkańców, w latach swojej świetności w XVIII w. obejmowała rozległe tereny. Posiadała także tzw. kolonie (związane z pruską akcją kolonizacyjną na Górnym Śląsku), czyli nowe miejscowości zakładane na obszarze Lubszy przez właścicieli lubszeckich gruntów. Jedną z nich był dzisiejszy Piasek. W tym roku mija 260 lat od momentu akceptacji przez pruskiego króla wniosku hrabiego Ludwiga von Puckler o założenie gminy ewangelickiej, Ludwigsthal.
Wystawa muzealna w lubszeckim kościele
Z okazji uroczystych obchodów 700. urodzin Lubszy, w Kaplicy św. Antoniego, w kościele p.w. św. Jakuba Starszego w Lubszy udostępniona zostanie wystawa archiwaliów i „aparatów” kościelnych pochodzących nawet z XVI wielu, odnalezionych na terenie parafii. Ekspozycję zebrał, przygotował i opisał Bernard Szczech (na zdj.), pochodzący z Lubszy historyk, znawca jej dziejów. Prezentowane materiały i archiwalia pochodzą zarówno z jego osobistych zbiorów, jak również z zasobów parafii udostępnionych dzięki uprzejmości proboszcza Lucjana Kolorza.
Historia Lubszy w pigułce
Historia Lubszy według Bernarda Szczecha
Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem szkiców Bernarda Szczecha na temat dziejów Lubszy, udostępnionych dzięki uprzejmości autora. Na zbiór składają się rozdziały z dwu jego publikacji: „Lubsza. Szkice z dziejów gminy i parafii, Lubsza-Zabrze, 1998 oraz „Szkice z dziejów Lubszy i okolicy”, Lubsza, 1998. Jak napisał pan Bernard Szczech we wstępie do jednej z nich, liczymy, że lektura „stanowić będzie kolejny przyczynek do poznania bogatej przeszłości naszej Małej Ojczyzny”.
Lubsza w atrykule dr. Arkadiusza Kuzio-Podruckiego
„O tym , że w Lubszy (niem. Lubschau) był zamek, może się każdy dowiedzieć z dokumentów, podań i legend. O tym, gdzie się znajdował, wiedzą chyba nieliczni, ale jak wyglądał, pewnym nie może być nikt.”
Czytaj dalej Lubsza w atrykule dr. Arkadiusza Kuzio-Podruckiego