Archiwa kategorii: Historia Lubszy

Historia portretu Józefa Lompy

StaraSzkola (2)W tym roku minęła 85. rocznica wmurowania tablicy upamiętniającej osobę Józefa Lompy w ścianę budynku szkoły, w której uczył ten najsłynniejszy mieszkaniec Lubszy. Wspomnienie owej uroczystości stało się punktem wyjścia do opowieści o burzliwej historii portretu Lompy pędzla Stanisława Ligonia, którą snuje na łamach miesięcznika „Szlaki” Bernard Szczech.

Czytaj dalej Historia portretu Józefa Lompy

Ludwigsthal, czyli dzisiejszy Piasek

PisekObrazLubsza, obecnie wieś licząca ok. 1000 mieszkańców, w latach swojej świetności w XVIII w. obejmowała rozległe tereny. Posiadała także tzw. kolonie (związane z pruską akcją kolonizacyjną na Górnym Śląsku), czyli nowe miejscowości zakładane na obszarze Lubszy przez właścicieli lubszeckich gruntów. Jedną z nich był  dzisiejszy Piasek. W tym roku mija 260 lat od momentu akceptacji przez pruskiego króla wniosku hrabiego Ludwiga von Puckler o założenie gminy ewangelickiej, Ludwigsthal.

Czytaj dalej Ludwigsthal, czyli dzisiejszy Piasek

Wystawa muzealna w lubszeckim kościele

BSzczechZ okazji uroczystych obchodów 700. urodzin Lubszy, w Kaplicy św. Antoniego, w kościele p.w. św. Jakuba Starszego w Lubszy udostępniona zostanie wystawa archiwaliów i „aparatów” kościelnych pochodzących nawet z XVI wielu, odnalezionych na terenie parafii. Ekspozycję zebrał, przygotował i opisał Bernard Szczech (na zdj.), pochodzący z Lubszy historyk, znawca jej dziejów. Prezentowane materiały i archiwalia pochodzą zarówno z jego osobistych zbiorów, jak również z zasobów parafii udostępnionych dzięki uprzejmości proboszcza Lucjana Kolorza.

Czytaj dalej Wystawa muzealna w lubszeckim kościele

Historia Lubszy według Bernarda Szczecha

LubszaSzczech1Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem szkiców Bernarda Szczecha na temat dziejów Lubszy, udostępnionych dzięki uprzejmości autora. Na zbiór składają się rozdziały z dwu jego publikacji: „Lubsza. Szkice z dziejów gminy i parafii, Lubsza-Zabrze, 1998 oraz „Szkice z dziejów Lubszy i okolicy”, Lubsza, 1998. Jak napisał pan Bernard Szczech we wstępie do jednej z nich, liczymy, że lektura „stanowić będzie kolejny przyczynek do poznania bogatej przeszłości naszej Małej Ojczyzny”.

Czytaj dalej Historia Lubszy według Bernarda Szczecha