Archiwa kategorii: Szkolnictwo

Dawna szkoła ludowa w Lubszy

StaraSzkolaDzis                szkolaLompy

Najstarsza murowana szkoła w tym rejonie Górnego Śląska. Pierwotna część budynku została wzniesiona  w 1707 roku z fundacji hrabiego Augusta Sylvio de Puckler. Szkołę rozsławiła postać Józefa Lompy, który ok. 1820 roku przybył do Lubszy, aby objąć w niej posadę nauczyciela oraz organisty kościelnego. W 1823 roku z jego inicjatywy budynek szkoły, będący jednocześnie mieszkaniem dla Lompy i jego rodziny, poddano remontowi i rozbudowie o skrzydło wschodnie.

Czytaj dalej Dawna szkoła ludowa w Lubszy

Szkoła Podstawowa w Lubszy – „perłą” modernizmu

szkolaNowaSkan               SzkolaNowaArch

Zaprojektowany w 1935 roku przez Kazimierza Sołtykowskiego, budowany przez 3 lata, poświęcony 31 października 1938 roku – budynek, wzniesiony w stylu modernistycznym (od słowa moderne – nowoczesność, zakładający wolność od stylizacji oraz prymat funkcji nad formą), jest jedną z pierwszych tego typu realizacji na Górnym Śląsku.

Czytaj dalej Szkoła Podstawowa w Lubszy – „perłą” modernizmu

70 lat szkoły

logospW 1937 roku w Lubszy wzniesiono nowoczesny budynek nowej szkoły, w której działa obecna Szkoła Podstawowa, nosząca imię Józefa Lompy. Splot uroczystości rocznicowych w 2007 roku (70-lecie nowej, a jednocześnie 300-lecie starej szkoły – najstarszej murowanej szkoły w regionie; 210. rocznica urodzin Józefa Lompy) był okazją do wielkiego środowiskowego święta, któremu patronowała społeczność szkoły, a do uczestnictwa w nim zaproszono wszystkich związanych ze szkołą i Lubszą, także w przeszłości.

Czytaj dalej 70 lat szkoły