Szkoła Podstawowa w Lubszy – „perłą” modernizmu

szkolaNowaSkan               SzkolaNowaArch

Zaprojektowany w 1935 roku przez Kazimierza Sołtykowskiego, budowany przez 3 lata, poświęcony 31 października 1938 roku – budynek, wzniesiony w stylu modernistycznym (od słowa moderne – nowoczesność, zakładający wolność od stylizacji oraz prymat funkcji nad formą), jest jedną z pierwszych tego typu realizacji na Górnym Śląsku.

Gmach obecnej Szkoły Podstawowej w Lubszy od 2012 roku widnieje w Gminnej Ewidencji Zabytków, ze względu na wyższą niż przeciętna wartość historyczno-naukową oraz wiek (więcej niż 50 lat).

Budynek został uwzględniony w projekcie „Styl gotycki wyklucza się” prezentującym przykłady międzywojennej architektury modernistycznej na Śląsku.

Dodatkowe informacje na temat budynku w artykule „Swego nie znacie…”

Kazimierz Sołtykowski – (1906-1978), architekt urodzony w Krakowie. Ukończył Wydział Budownictwa PWSP w Krakowie (1925), studiował na ASP w Krakowie, uzyskał także dyplom Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1947). Od 1930 r. zawodowo związany z Katowicami oraz Mysłowicami. Od 1935 – członek SARP-u, z czasem członek zarządu jego katowickiego oddziału (w różnych okresach jako wiceprezes ds. twórczości i sekretarz).
Na zlecenie Urzędu Województwa Śląskiego opracowywał projekty szkół powszechnych. Większość jego realizacji dotyczy różnego typu budynków szkolnych i pokrewnych. Są nimi m.in.: szkoła powszechna przy ul. Gliwickiej w Katowicach, szkoła w Katowicach-Załężu, projekt szkoły w Rudzie Śląskiej, szkoły w Niedobczycach i Pszczynie, szkoły powszechne w Gardawicach i Jaśkowicach k. Tychów, w Lubszy, szkoła dziesięcioklasowa w Istebnej, żeńska szkoła zawodowa w Bielsku, szkoła w Strumieniu k. Cieszyna, w Olzie, w Lędzinach k. Tychów, gmach liceum zawodowego żeńskiego przy ul Gwarków w Katowicach (obecna siedziba Głównego Instytutu Górniczego), gimnazjum oo. Jezuitów w Czechowicach, szkoła ogólnokształcąca w Bielsku, 3 gmachy Szkół Przemysłu Górniczego, szkoła podstawowa w Koziegłowach, szkoła w Koziegłówkach, projekty szkół w Sarnowie i Kaletach.
Oprócz szkół Sołtykowski współprojektował kościół pw. św. Jacka w Katowicach-Ochojcu, pw. NMP w Jastrzębiu-Zdroju. Jest także znany z projektu modernistycznej willi dr. W. Kowala przy ul. Mazowieckiej 16 czy dr. W. Zagrodzkiego przy ul. Zajączka 6 w Katowicach.

Biografia  oprac. w oparciu o „Słownik architektów, inżynierów i budowniczych związanych z Katowicami w okresie międzywojennym”, Aneta Borowik, Wyd. UŚ, Katowice 2012

Fot: Po lewej – szkoła dziś; po prawej – szkoła tuż po wybudowaniu. Udostępnione przez SP Lubsza.