14 czerwca 2014 roku odbył się Festyn Lubszecki zorganizowany wspólnie przez Ochotniczą Straż Pożarną oraz Szkołę Podstawową im. Józefa Lompy w Lubszy w ramach obchodów Jubileuszu 700-lecia Sołectwa. Uczestnicy imprezy mieli okazję obejrzeć występy przygotowane przez przedszkolaków oraz uczniów i posłuchać popisów wokalnych podopiecznych Mateusza Meisnera. Podczas festynu wręczono także dyplomy i nagrody dla laureatek/-ów konkursu plastycznego „Zabytki Lubszy naszą historią”.
Kapryśna pogoda już raz pokrzyżowała plany organizatorom. Festyn, zaplanowany pierwotnie na 31 maja 2014 roku, został przesunięty o dwa tygodnie. Tym razem również nie obyło się bez deszczowych epizodów. Nie przeszkadzały one publiczności zgromadzonej pod wielkimi parasolami, ale przedszkolaki musiały raz przerwać swój występ i przeczekać krótką ulewę. Był to zabawny przerywnik, po którym mali „artyści” powrócili na scenę i dali prawdziwy popis możliwości wokalnych i tanecznych, m.in. w piosence „Chocolate”.
Po nich – już bez przeszkód – wystąpili uczniowie klas I-III, wykonując kilka energicznych piosenek z repertuaru programów dziecięco-młodzieżowych, m.in. „Ojczyzna” czy „Witaminki, witaminki”. Części piosenek przygotowanych wspólnie przez uczniów starszych klas nie zaprezentowano z obawy o chwiejność pogody. Zostaną one przedstawione przy okazji innej uroczystości. Aura zrewanżowała się za to uczestnikom festynu przepiękną tęczą, która pokazała się na tle panoramy między Lubszą a Ligotą Woźnicką.
Podczas kolejnej części programu artystycznego, publiczność mogła podziwiać występ Pawełka Klyty (5 l.), który zaprezentował wiersz o Hilarym po śląsku oraz piosenkę „Parostatek”. Inny wiersz w śląskiej wersji, tym razem „Murzynek Bambo”, wyrecytowali wspólnie: Karolina Kamińska, Monika Sieradzka i Patryk Golasz. Wierszowane podanie ludowe o Górze Grojec przedstawiły uczennice klasy IV. Atrakcją programu były także piosenki zaśpiewane prze uczennice i uczniów reprezentujących szkołę podstawową z Lubszy. Wystąpili: Martin Helisz („Tyle było dni”), Monika Trela („Niby nic”), Oliwia Kuźniak („Blues bujany”) oraz Kinga Skiba („Nella Fantasia”).
Swoje występy wokalne miały również podopieczne Mateusza Meisnera: Agnieszka Myrcik (,,Pogoda ducha” i ,,Zakochani są wśród nas”) oraz siostry Karolina Klyta („Jednego serca”) i Natalia Klyta (,,Rzeka marzeń”), które zaśpiewały również w duecie (,,Damą być”, ,,Heniek”).
Oprócz występów na scenie, na czas festynu przygotowano liczne atrakcje towarzyszące. Wszystkie dzieci uczestniczyły w loterii, w której otrzymywały upominki i baloniki ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Myszkowie. Najmłodsi mogli pobawić się w nadmuchiwanym zamku, kupić balony, popcorn lub watę cukrową. W siedzibie remizy strażackiej zorganizowano sklepik, w którym do kupienia były napoje, słodycze, przekąski, kiełbaski i przede wszystkim – wypieki, dostarczone przez piekarnię pana Majchrzyka.
Po godzinie 18:00 oprawę muzyczną imprezy zapewnił zespół „Vamos”.
(AK)
Zdjęcia i program festynu udostępnione dzięki uprzejmości Klaudii Skiby