25 V 2014 – II Lubszecki koncert organowy

koncertOrganowyW niedzielę, 25 maja o godz. 17:00, w kościele parafialnym p.w. św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy, odbył się II Lubszecki Koncert Organowy, organizowany w ramach obchodów Jubileuszu 700-lecia Lubszy. Na organach zagrał wirtuoz tego instrumentu, Waldemar Krawiec, laureat wielu konkursów organowych, twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Zabrzańskiego Festiwalu Organowego im. Ks. Antoniego Chlondowskiego. Jako słuchacz swój udział w tym znamienitym wydarzeniu kulturalnym zapowiedział premier Jerzy Buzek.
Koncert majowy był drugim koncertem z cyklu zapoczątkowanego 12 września 2013 roku, podczas poświęcenia odrestaurowanych organów kościelnych. 700-lecie Lubszy, przypadające w 2014 roku, stanowi okazję, aby od tej pory, cykl ten nosił imię najsłynniejszego lubszanina, nauczyciela  i organisty kościelnego, Józefa Lompy.

PROGRAM KONCERTU

Powitanie – ks. prob. Lucjan Kolorz
Prowadzenie koncertu – ks. Franciszek Koenig

 Johann Sebastian Bach (1685-1750) €“
Concerto G-dur  BWV 592

Giovan Battista Martini (1706-1784)
Offertorio G-dur
Elevazione g-moll
Toccata B-dur

Moritz Brosig (1815-1887)€“
Fantasie c-moll  Op. 49, nr 1

Christian Heinrich Rinck (1770-1846)
Postludium  F-dur  Op. 55

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
IV Sonata B-dur op. 65
Allegro con brio
Andante religioso
Allegretto
Allegro maestoso

Theodore Dubois (1837-1924)
In Paradisum
Fiat Lux

Podziękowanie  

krawiecwaldemarWALDEMAR KRAWIEC

Urodził się w 1964 roku w Kędzierzynie-Koźlu. Naukę gry na organach rozpoczął w Studium Organistowskim przy Kurii Biskupiej w Opolu pod kierunkiem Barbary Ślęczek. Ukończył z wyróżnieniem PSM II stopnia w Zabrzu w klasie organów Łucji Krosny-Widerowej. Będąc na roku dyplomowym pełnił przez rok obowiązki organisty w kościele św. Mikołaja w Kędzierzynie, po śmierci pierwszego nauczyciela fortepianu Wiktora Świętka. Następnie studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Juliana Gembalskiego. U swego mistrza ukończył również studia podyplomowe. Tematem jego pracy dyplomowej, było przygotowanie do druku Fantazji op. 14 Jana Gawlasa. W czasie studiów pełnił obowiązki organisty w kościele p.w. śś. Jana iła Męczenników w Katowicach (Dąb), a po studiach przez 7 lat w kościele św. Kamila w Zabrzu. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich poświęconych interpretacji muzyki organowej w Polsce, Niemczech i Belgii, prowadzonych przez wybitnych profesorów: U. Spang-Hansena, J. Boyera, J. Ferrarda, Ch. Bosserta, N. Danby.

W 1994 r. otrzymał wyróżnienie na I Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu za najlepsze wykonanie utworu „Mater dolorosa”. Brał udział w wielu koncertach jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Włochy, Węgry, Czechy, Słowacja, Łotwa, Finlandia). Interesuje się muzyką śląską. W 1996 r. brał udział w koncercie poświęconym 25 rocznicy śmierci śląskiego kompozytora Fritza Lubricha. W 2003 roku już po raz drugi brał udział w Festiwalu Kompozytorów Śląskich w Opolu, gdzie wykonał monograficzne koncerty poświęcone twórczości wrocławskiego organisty i kompozytora Moritza Brosiga. W roku 2000 otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze za osiągnięcia pedagogiczne oraz wkład w rozwój kultury w mieście.

Z jego inicjatywy zapoczątkowano w 1995 roku koncerty organowe w Zabrzu, które przekształciły się w Międzynarodowy Festiwal Organowy im. ks. Antoniego Chlondowskiego. Został dyrektorem artystycznym tego Festiwalu. Prowadzi klasę organów w PSM II st. w Zabrzu. Jest wykładowcą w Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkole Organistowskiej w Gliwicach. Udzielał się w pracach redakcyjnych nad wydaniem nowego Chorału „Droga do nieba”. Nagrał płytę CD rejestrującą cztery instrumenty śląska opolskiego.

organy

INFORMACJE O ORGANACH

Budowniczy: Schlag und Söhne, Schweidnitz (Świdnica)
Odrestaurowanie organów: mgr inż. Henryk Hober (Olesno)
Projekt rekonstrukcji: prof. Julian Gembalski (AM Katowice)
Liczba manuałów: 2 + Pedał; Liczba głosów: 18
Zakres klawiatur: manuałowej: C-f3; pedałowej: C1-d
Traktura: pneumatyczna; wiatrownice: stożkowe
Dyspozycja:
Manuał I: Bordun 16’; Principal 8’; Gedeckt 8’; Gambe 8’; Octave 4’; Flöte 4’; Octave 2’; Mixtur 5 fach.
Manuał II: Geigen Principal 8’; Lieblich Gedackt 8’; Salicet 8’; Vox cael. 8’; Fl. travers 4’; Principal 4’; Progr. harm. 2-3 fach.
Pedał: Subbas 16’; Octavbass 8’; Cello 8’.
Połączenia:
Manual Koppel; Super-Oct.-Koppel II am I; Pedal-Koppel zu I; Pedal-Koppel zu II
Urządzenia dodatkowe: Piano; Forte; Tutti; Auslöser.

________________________________________________________

ORGANY ZOSTAŁY ODRESTAUROWANE PRZEZ FIRMĘ ORGANMISTRZOWSKĄ H. HOBERA Z OLESNA I POŚWIĘCONE PRZEZ BISKUPA GLIWICKIEGO JANA KOPCA 12 WRZEŚNIA 2013 R.
Więcej informacji na ten temat, kliknij –> tutaj

Zdjęcia oraz informacje udostępnione dzięki uprzejmości organizatora koncertu – ks. prob. Lucjana Kolorza