Archiwa kategorii: Napisali o nas

Z dziejów Lubszy – o towarzystwach śpiewu słów klika

panoramaPolishW październikowym numerze „Panoramy Polskiej” – tygodnika kulturalnego wydawanego w kanadyjskim Edmonton – ukazał się przedruk artykułu Bernarda Szczecha pt. „Z dziejów ruchu śpiewaczego na Górnym Śląsku”, pochodzący z nr. 9/2015 miesięcznika „Szlaki”. W tekście znajduje się akapit poświęcony historycznemu Towarzystwu Śpiewu” Lutnia” z Lubszy.

Czytaj dalej Z dziejów Lubszy – o towarzystwach śpiewu słów klika

Filmik z wizyty u marszałka Mirosława Sekuły

logo_SlaskiePozytywnaEnergia24 października 2014 roku reprezentacja uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Lompy w Lubszy gościła w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego na osobiste zaproszenie marszałka Mirosława Sekuły – patrona honorowego obchodów jubileuszu 700-lecia Lubszy. (czytaj –> Uczennice i uczniowie SP Lubsza z wizytą u Marszałka). Biuro prasowe Urzędu zrealizowało krótki film z tej wizyty.

Czytaj dalej Filmik z wizyty u marszałka Mirosława Sekuły

Historia portretu Józefa Lompy

StaraSzkola (2)W tym roku minęła 85. rocznica wmurowania tablicy upamiętniającej osobę Józefa Lompy w ścianę budynku szkoły, w której uczył ten najsłynniejszy mieszkaniec Lubszy. Wspomnienie owej uroczystości stało się punktem wyjścia do opowieści o burzliwej historii portretu Lompy pędzla Stanisława Ligonia, którą snuje na łamach miesięcznika „Szlaki” Bernard Szczech.

Czytaj dalej Historia portretu Józefa Lompy

Muzeum Regionalne w mediach

14092014 (8) (Kopiowanie)Pisaliśmy już o artykule w „Gwarku” na temat uroczystości z 14 września br., podczas której otwarto Muzeum Regionalne im. J. Lompy w Lubszy i odbył się wernisaż wystawy haftu krzyżykowego Doroty Osadnik. Tym razem zapraszamy na lubliniecką stronę portalu NaszeMiasto.pl, gdzie zamieszczono tekst artykułu i zdjęcia z naszej lubszeckiej strony internetowej www.lubsza.org.

Czytaj dalej Muzeum Regionalne w mediach

Artykuł o lubszeckim kościele w Dzienniku Zachodnim

DziennikZachodni3W piątkowym numerze Dziennika Zachodniego, z 29 sierpnia 2014 roku, ukazał się wyczekiwany przez mieszkańców artykuł na temat kościoła p.w. św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy. Był on nagrodą za uzyskanie pierwszego miejsca w plebiscycie na najpiękniejszy kościół powiatu lublinieckiego. (Czytaj także: Kościół w Lubszy najpiękniejszy!)

Czytaj dalej Artykuł o lubszeckim kościele w Dzienniku Zachodnim

Ludwigsthal, czyli dzisiejszy Piasek

PisekObrazLubsza, obecnie wieś licząca ok. 1000 mieszkańców, w latach swojej świetności w XVIII w. obejmowała rozległe tereny. Posiadała także tzw. kolonie (związane z pruską akcją kolonizacyjną na Górnym Śląsku), czyli nowe miejscowości zakładane na obszarze Lubszy przez właścicieli lubszeckich gruntów. Jedną z nich był  dzisiejszy Piasek. W tym roku mija 260 lat od momentu akceptacji przez pruskiego króla wniosku hrabiego Ludwiga von Puckler o założenie gminy ewangelickiej, Ludwigsthal.

Czytaj dalej Ludwigsthal, czyli dzisiejszy Piasek