Szansa dla rowerzystów

kalety DW 9087 stycznia br. w Kaletach odbyło się spotkanie inicjatywne w sprawie planów budowy ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej 908 od Tarnowskich Gór do Częstochowy. Gdyby do realizacji pomysłu faktycznie doszło, byłaby to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Lubszy.

Inicjatorem spotkania był burmistrz Kalet – Klaudiusz Kandzia, a jego uczestnikami m.in. burmistrzowie Tarnowskich Gór i Woźnik, przedstawiciele Częstochowy i Miasteczka Śląskiego, a także”Oficer rowerowy” Aleksander Kopia, czyli – od września 2015 roku – pełnomocnik marszałka województwa śląskiego ds. komunikacji rowerowej.

Pretekstem do spotkania była planowana na najbliższe lata, warta ok. 150 mln zł, przebudowa DW nr 908 na odcinku Częstochowa – Tarnowskie Góry (powiat częstochowski, powiat lubliniecki, powiat tarnogórski), której celem jest poprawa połączenia drogi z autostradą A1 i DK 78. Ponieważ w tym roku opracowywana będzie dokumentacja projektowa remontu, włodarze miast i gmin leżących wzdłuż przebiegu drogi wojewódzkiej, postanowili wspólnie działać na rzecz uwzględnienia w projekcie bezpiecznego pasa dla rowerzystów na całej trasie od Tarnowskich Gór do Częstochowy.

Nieformalnie powstała więc grupa inicjatywna miast i gmin, w której oprócz wymienionych wyżej miejscowości, znajdą się przyszłościowo także Świerklaniec i Konopiska.
Kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się na początku lutego w Tarnowskich Górach.

(AK)
zdj. www.kalety.pl, źródło: www.kalety.pl,
„Gwarek” 19.01.2016, „Rowerem po drodze wojewódzkiej”, J. Myśliwski
www.katowice.wyborcza.pl