Dożynki Parafialne 2016 przeszły do historii

edward-morcinek-189W pierwszą niedzielę września odbyły się Dożynki Parafialne dla miejscowości skupionych w parafii św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy. W tym roku gospodarzem dożynek, które odbywają się cyklicznie w jednej z czterech miejscowości, było sołectwo Lubsza.

Sołtys Lubszy – Beata Golasz oraz Rada Sołecka w nowym składzie zdecydowali, aby dożynki wróciły na swoje dawne miejsce, czyli do malowniczego ogrodu farskiego na terenie parafii. W realizację pomysłu zaangażował się ks. prob. Lucjan Kolorz, biorąc na swoje barki odbudowę sceny, bez której impreza nie doszłaby do skutku. Po raz ostatni dożynki na terenie ogrodów gościły 10 lat temu. Wtedy też przeszedł przez miejscowość ostatni korowód dożynkowy. Reaktywacja tej tradycji zmobilizowała wielu mieszkańców Lubszy, a także tutejsze organizacje i firmy, do pomocy. Szczególne zasługi ma tutaj lubszecka Ochotnicza Straż Pożarna, która służyła pomocą na wielu polach – przygotowała teren, zabezpieczała korowód i cały przebieg imprezy, a także wiodła prym w sekcji gastronomicznej. Jednak dużym zaangażowaniem wykazały się także Szkoła Podstawowa w Lubszy, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubszeckiej oraz mieszkańcy, którzy wsparli organizację imprezy, przygotowali nową koronę dożynkową, pięknie udekorowali swoje obejścia i scenę oraz licznie i barwnie uczestniczyli w korowodzie dożynkowym.

Korowód zachwycił widzów swoim rozmachem, a także pomysłowością i poczuciem humoru niektórych jego uczestników. Była bryczka konna, z ks. Proboszczem, panią sołtys oraz starostami – Krystyną i Andrzejem Nawrat na czele, była tradycyjna orkiestra, wozy strażackie, pokaźna flota maszyn rolniczych, old-timery, quady i przyczepy, ale także – św. Mikołaj, Flinstonowie, zgraja truskawek, drużyna piłkarska oraz hit – kuracjusz agro-wakacji zażywający kąpieli w łyżce od koparki. Korowód witały na ul. Lompy rzesze mieszkańców, a jego uczestników przedstawiała radna z Lubszy – Maria Golasz.

Wszyscy wspólnie przeszli do ogrodów, gdzie powitali ich prowadzący – Karolina Kita i Dawid Chrzanowski oraz … śląski kołoc. Słowo wstępne należało do sołtys Lubszy oraz gospodarza miejsca – ks. Kolorza. Na scenie wystąpili: Rj Samulels – muzyk, aranżer i producent, rodem z Manchesteru oraz gwiazda popołudnia – zespół Wesoła Biesiada. Uczennice najstarszych klas SP Lubsza, radośnie tańczące pod sceną, zostały zauważone przez występujących, zaproszone na scenę oraz okrzyknięte ich godnymi następczyniami.

Międzyczasie dzieci szalały na zamkach dmuchanych, bawiły się wspólnie z animatorem Hapi Hapi, malowały ceramikę pod okiem Anny Osadnik i korzystały z oferty Boogie Woogie. Anna Arendarska grawerowała na szkle, Mirella Gołąbek prezentowała swoje wyroby gipsowe, była wystawa ceramiki oraz stanowisko Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Lubszeckiej. Goście mogli posilić się kiełbaskami z grilla, swojskim bigosem oraz chlebem ze smalcem i ogórkiem.
Ok. godz. 17:00 swoje występy rozpoczęły dzieci. Wystąpiła Szkoła Podstawowa z Ligoty W. z inscenizacją „Kopciuszka” w wersji niemieckiej oraz uczniowie SP Lubsza, z wierszykami, piosenkami oraz pięknie odtańczoną poleczką. Wystąpił także zespół Radosne Rytmy, czyli dzieci i młodzież bębniące na cajonach oraz grupa rockowa WolfSpree z dynamicznym koncertem. Być może to ich głośne rockowe dźwięki zwabiły znad Góry Grojec burzowe chmury, z których wkrótce po rozstrzygnięciu zabawy „Kartka z niespodzianką”, lunął rzęsisty deszcz oraz pojawiły się błyskawice i grzmoty. Nagłe załamanie pogody uniemożliwiło kontynuowanie imprezy. Brak imprezy tanecznej pozostawił pewien niedosyt, ale niedosyt jest lepszy niż przesyt, więc mamy nadzieję, że kolejna impreza w Lubszy zgromadzi równie wielu gości.

Dziękujemy za wsparcie w organizacji Dożynek następującym instytucjom, firmom i osobom:

Burmistrz Woźnik, Alojzy Cichowski
ks. prob. Lucjan Kolorz
Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. J. Lompy w Lubszy

oraz

Grzegorz Szcześ z firmy Plastimex, Zenon Klyta z firmy Żwirmam, Marek Majchrzyk z Piekarni-Ciastkarni Ł.M.Maj, Ryszard Rauchut z Kamienicy, Jan Gorol z firmy Gor-Mar z Kamienicy, właściciele firmy O.K. Fest z Lubszy, Małgorzata i Andrzej Pająk – właściciele sklepu w Lubszy, Zakład masarski Więcek z Psar, Adam Więcek z Auto-Cosmetic w Psarach, Henryk Myrcik z firmy Helmet w Piasku, Barbara Witkowska, Biuro ubezpieczeń w Lubszy, Piotr Kamiński z firmy Autointech w Lubszy, Katarzyna Węzik, Studio Fryzur w Lubszy, Jarosław i Adrian Pająk z restauracji Pod Kasztanami, Elżbieta Czempik, menedżerka firmy Tupperware, Elwira Potempa, Zakład kosmetyczny z Lubszy, Firma Hegam z Kamienicy, Fotoidruk z Kalet, Tartak Drewix z Piasku, Apteka Kalma z Kamienicy, Piekarnia Józef Usnacht i Cukiernia Basia z Kamienicy, Gospodarstwo Pliczko z Woźnik, Renata i Krzysztof Nowaccy, Sklep p. Alicji Gasiak z Lubszy, Wyrób Ciast Jan Usnacht z Kamienicy, Strefa Paznokcia Julia Ordon-Koloch z Woźnik, New Look Bożena Klyta z Woźnik, Remgiusz Opiełka z Lubszy, Sklep Anny Oleksik w Woźnikach, Agencja PZU Anny Filipczyk w Woźnikach, Marii Żydziok – Vanessa w Woźnikach, Kwiaciarnia p. Małgorzaty Proszowskiej z Lubszy, Marek Matyl z Mark-Pol w Piasku, Leszek Filipczyk z firmy Fina w Woźnikach, Helena Skop – sklep z farbami z Ligoty, Wacław Huras z Woźnik, p. Burzyk, właściciel sklepu w Kamienicy, Magdalena Sowa – Kwiaciarnia Rosa, Szkoła Podstawowa w Ligocie Woźnickiej, Agnieszka Kamińska – Miki Mayo, Teresa Wróbel oraz wiele innych osób dobrej woli, których nie jesteśmy w stanie wymienić z nazwiska. Dziękujemy!

Tekst: Agata Kamińska
Zdjęcia: E. Morcinek, B. Kamińska, K. Skiba, B. Walczak, B. Witkowska, A. Osadnik