Co dalej z drogą wojewódzką 908?

polskie-drogiSołtys Lubszy – Beata Golasz – otrzymała odpowiedzi na wnioski wystosowane w imieniu mieszkańców, po wrześniowym Zebraniu Wiejskim. Dotyczyły one bezpieczeństwa na ul. Lompy, czyli przy drodze wojewódzkiej nr 908.

Chodzi m. in. o budowę wiaty przystankowej nieopodal kwiaciarni oraz instalację sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przy deptaku. Więcej o tych sprawach można dowiedzieć się z protokołu Zebrania Wiejskiego z dn. 16.09.2016r.

Dobra wiadomość dotyczy wiaty przystankowej przy ul. Lompy (kier. Częstochowa), której brak od dawna doskwierał mieszkańcom dojeżdżającym busami i autobusami, szczególnie w deszczowe dni. Urzędowi Miejskiemu w Woźnikach udało się ustalić, iż pas zieleni przy zatoczce autobusowej leży w obrębie pasa drogi wojewódzkiej nr 908, nie jest zaś jak wczesniej sądzono, właśnością prywatną. To właśnie było dotychczas przeszkodą w realizacji tej inwestycji. Wobec tego, Urząd wystosował pismo do Zarządu Dróg Wojewódzkich w sprawie zgody na ustawienie wiaty. Oto jego treść:

Będziemy śledzić dalsze postępy w tej sprawie i przekazywać je Państwu na bieżąco.

Druga ze spraw nie przedstawia się tak optymistycznie. Odpowiedź Zarządu Dróg Wojewódzkich odnośnie prośby o instalację sygnalizacji świetlej na przejściu dla pieszych przy ul. Lompy, jest negatywna. Urząd ten po „analizie w terenie i oględzinach dostępnych materiałów” uznał, że istniejąca na przejciu sytuacja „nie potwierdziła spełnienia wszystkich normatywnych warunków do zabudowy sygnalizacji świetlnej„. Treść całego pisma można przeczytać, klikając  poniżej:

W dużym uproszczeniu, na przejściu dla pieszych w Lubszy odnotowano zbyt mały ruch pieszych,  zbyt mały ruch samochodów oraz niewystarczającą liczbę… wypadków. Choć takie podejście może wydawać się wielu mieszkańcom niestosowne (lepiej wszak zapobiegać wypadkom niż czekać aż się wydarzą) to Zarząd Dróg również ma swoje racje, wynikające z przepisów. Jak czytamy w podręczniku  Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z 2014 roku, w Polsce do oceny konieczności stosowania sygnalizacji świetlnej stosuje się kryterium punktowe. Liczbę punktów określa się w zależności od obciążenia ruchem (natężenie ruchu kołowego x natężenie ruchu pieszego w 1 godzinie podawane w tysiącach) oraz liczby wypadków z pieszymi rejestrowanych w ciągu roku. Przedstawiają to poniższe tabele:

tabelka-1

tabelka-2Punkty z poszczególnych tabel sumuje się i stosuje następujące zasady postępowania:
-poniżej 50 pkt. – sygnalizacji świetlnej nie stosuje się,
-50–100 pkt. – sygnalizację świetlną można stosować pod warunkiem innych, dodatkowych uzasadnień (np. duży ruch dzieci do szkoły),
-powyżej 100 pkt. – sygnalizacja świetlna jest konieczna.

Według obliczeń Zarządu Dróg Wojewódzkich w godzinach szczytu przejeżdża przez Lubszę ok. 400 aut na godzinę. Aby uzyskać 30 punktów z pierwszej tabeli, przejście musiałoby w tym czasie pokonywać 500 pieszych. To jednak nie wystarczy. Sprawdzamy więc drugą tabelę i dochodzimy do wniosku, że aby przekroczyć przynajmniej 50 pkt., czyli mieć minimalne szanse na sygnalizację, musielibyśmy w Lubszy w ciągu 2 lat odnotować 4 wypadki na przejściu dla pieszych. Pozostawmy to bez komentarza, przypomnijmy tylko, że na Miotku w Kaletach, także na DW 908, sygnalizacja na przejściu istnieje od dawna i pogratulujmy mieszkańcom Miasteczka Śląskiego, w którym światła dla pieszych wkrótce powstaną. Być może doczekamy się innych form zwiększenia bezpieczeństwa na przejściu – kolorowych znaków poziomych, odblaskowych znaków drogowych itp., bo na wypadki drogowe czekać nie chcemy.

 (AK)
źródło:
Podręcznik dla organizatorów ruchu pieszego, red. K. Jamroz
zdj. printscreen z https://polskiedrogi-tv.pl/polskie-drogi-58/