Początek adwentu przy dźwiękach organów

100_1068-kopiowanie27 listopada 2016 roku w kościele p.w. św. Jakuba Ap. Starszego w Lubszy odbył się Adwentowy Koncert Organowy – czwarty z cyklu koncertów im. Józefa Lompy. Wykonawczynią koncertu była Brygida Tomala.

Koncerty organowe w Lubszy weszły już na stałe do kaledarza wydarzeń kulturalnych naszej gminy. Pierwszy taki koncert odbył się w 2013 roku, aby uświetnić uroczyste poświęcenie świeżo odrestaurowanego instrumentu. Koncerty organizowane przez proboszcza lubszeckiej parafii – ks. Lucjana Kolorza, odbywają się przynajmniej jeden raz w roku. Jako wykonawcy zapraszani są najlepsi organiści naszego województwa. Tym razem wystąpiła pani Brygida Tomala, wykładowczyni w Państwowej Szkole Muzycznej w Katowicach, Diecezjalnej Szkole Organistowskiej w Gliwicach oraz Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach, organistka, dyrygentka, śpiewaczka kameralna i kantor.

Koncert – którego licznie zgromadzeni słuchacze po brzegi wypełnili kościelne ławy – poprowadził muzykolog ks. dr Franciszek Koenig, adiunkt w Katedrze Muzyki Kościelnej i Wychowania Muzycznego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. W czasie powitania, podziękował on ks. Kolorzowi za determinację i zaangażowanie w odnowienie wspaniałych lubszeckich organów, a także za propagowanie muzyki organowej w regionie.

Doskonały występ pani Tomali, także za sprawą wybranego repertuaru spośród dzieł m. in. Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Pachelbela, Krzesztofa Grzeszczaka, Tomasza Kalisza, Feliksa Rączkowskiego, wprowadził publiczność w uroczysty adwentowy czas.

Kolejny koncert organowy w Lubszy, zaplanowany jest na 11 czerwca 2016 roku, w związku z obchodami 220-lecia urodzin Józefa Lompy oraz 80-lecia Szkoły Podstawowej jego imienia w Lubszy.

(AK)