Lekcja astronomii w Lubszy

Przesilenie letnie tuż tuż. W ten astronomicznie wyjątkowy dzień, w Lubszy także będzie astronomicznie. Wszystkich pasjonatów naukowych ciekawostek  zapraszamy na wyjątkową lekcję astronomii, która odbędzie się 24 czerwca 2017 roku.

Lekcję poprowadzą naukowcy z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Chorzowie, w tym zaprzyjaźnieni z Lubszą propagatorzy 19. południka.

W ramach lekcji odbędą się warsztaty pt. Budujemy „Lubszo-centryczny”  układ Słoneczny – poświęcone budowie Układu Słonecznego w nano-skali. Uczestnicy zapoznają się z odległościami, ruchem, kolejnością i nazwami planet Układu Słonecznego oraz ich podstawowymi cechami. Warsztaty są przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych (bez ograniczeń wiekowych). W ramach warsztatów odbędzie się pokaz rakiet wodnych. Prosimy zabrać ze sobą modelinę lub plastelinę.
Zaplanowaliśmy także warsztaty gnomoniczne, czyli projektowanie zegarów słonecznych – naukę o zegarach słonecznych, podstawowe zasady związane z pozornym ruchem Słońca
po niebie, podstawy gnomoniki, czyli sztuki projektowania zegarów słonecznych, komputerowe projektowanie zegarów słonecznych dla amatorów.
Przeznaczone dla osób w każdym wieku, ale posiadających umiejętność posługiwania się ołówkiem, cyrklem i linijką. Znajomość podstaw geometrii mile widziana, aczkolwiek nie wymagana. Prosimy zabrać ze sobą: ołówek, cyrkiel oraz  linijkę 25 cm lub dłuższą.
Osoby chętne do udziału w lekcji astronomii, prosimy o kontakt mailowy: kontakt@lubsza.org lub telefoniczny (603890267).
(AK)
Projekt „Lubszeckie spotkania z astronomią – nauka przedmiotów ścisłych przez zabawę” został dofinansowany przez Gminę Woźniki
w  dziedzinie nauki, edukacji, oświaty i wychowania w 2017 roku