Z wizytą w Muzeum Piwowarstwa

9 grudnia 2017 roku grupa mieszkańców naszej miejscowości miała okazję zwiedzić Muzeum Tyskich Browarów Książęcych – jeden z najciekawszych obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Muzeum Piwowarstwa w Tychach było pierwszą tego typu instytucją w Polsce. Oficjalne otwarcie miało miejsce 22 listopada 2004 roku. Ekspozycję umieszczono w dawnym, zabytkowym kościele ewangelickim z początku XX wieku. Zwiedzający w ciekawy sposób mieli okazję poznać wszystkie etapy warzenia, butelkowania i degustacji złocistego napoju. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie z przewodnikiem posługującym się śląską gwarą. Obiekt obfituje w wiele multimedialnych atrakcji, w tym projekcję trójwymiarowego filmu.

Dla mieszkaców Lubszy, w której nie brakuje obiektów zabytkowych, a niektóre z nich (jak   budynek dawnej szkoły, tzw. Organistówki) wymagają natychmiastowej renowacji, wizyta w Tyskich Browarach Książęcych była okazją do zobaczenia, jak tradycja dopełnia się nowoczesnością. Na trasie wycieczki znajduje się współczesna linia produkcyjna (niestety w zimnym sezonie niedostępna dla zwiedzających) oraz piękne zabytki architektury przemysłowej, jak np. warzelnia z 1915 roku, bednarnia i smolarnia czy ciekawy budynek dyrekcji.

Miłym akcentem kończącym wizytę w Tyskich Browarach była możliwość wypicia szklaneczki piwa w stylowym pubie, w miłym towarzystwie uczestników wyjazdu.

Projekt „Poznajemy dobre praktyki w zakresie opieki nad zabytkami” został dofinansowany z budżetu Gminy Woźniki w dziedzinie upowszechniania kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji w 2017 roku

 

(AK), zdj. B. Witkowska, B. Kamińska
źródło: www.zabytkitechniki.pl