Glina w roli głównej – relacja z III edycji warsztatów

21 maja 2018 roku odbyły się w Lubszy warsztaty ceramiczne. Zajęcia trzeci rok z rzędu zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubszeckiej we współpracy z artystką Anną Osadnik (OSĄ) – propagatorką rękodzieła związanego z gliną.

Zajęcia, tradycyjnie, były wstępem do III Ceramicznej Nocy Świętojańskiej – imprezy, która na stałe weszła już do kalendarza kulturalnego naszej miejscowości, a nawet całej Gminy Woźniki. Uczestnicy tym razem wykonywali kafle, które  w przyszłości – po ich uprzednim wypaleniu – złożą się na przepiekną mozaikę.

Wyroby przygotowywane przez uczestników warsztatów, którymi w tym roku były głównie dzieci w wieku szkolnym, będą podczas Nocy Świętojańskiej wypalane w piecu plenerowym, zbudowanym specjalnie na tę okazję przez grono ceramików na terenie Szkoły Podstawowej w Lubszy. Wypałowi towarzyszyć będą liczne atrakcje i imprezy towarzyszące, o których będziemy wkrótce informować na stronie i na plakatach.

Rangę artystyczną wydarzenia pokreśla fakt, że patronat honorowy nad III Ceramiczną Nocą Świętojańską zgodził się objąć Związek Ceramików Polskich (ZCM). Współorganizatorami Nocy są: MGOK Woźniki, a także, a może przede wszystkim, mieszkańcy Lubszy, którzy nie tylko uczestniczą w tym przedsięwzięciu, ale także je przygotowują.

(AK)

Projekt „III Ceramiczna Noc Świętojańska- warsztaty artystyczne oraz plenerowy wypał wyrobów glinianych” zoatał dofinansowany z budżetu Gminy Woźniki w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego