Podsumowanie Jubileuszu 700-lecia Lubszy

100_8822W Poniedziałek Wielkanocny, 6 kwietnia, mija dokładnie rok od uroczystej inauguracji obchodów 700-lecia Lubszy. 27 marca 2015 roku w siedzibie Szkoły Podstawowej im. J. Lompy w Lubszy odbyło się spotkanie podsumowujące przebieg Jubileuszu miejscowości. W zebraniu uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Lubszeckiej, a poprowadziła je prezes Stowarzyszenia, Ewa Kita.

Stowarzyszenie powstało w październiku 2014 roku jako kontynuacja działalności zapoczątkowanej przez Komitet Organizacyjny obchodów 700-lecia Lubszy. W prace nad organizacją cyklu przedsięwzięć jubileuszowych zaangażowało się wielu mieszkańców i sympatyków wsi, koordynację powierzając dyrektor SP Lubsza – Ewie Kicie.

Obchody rozpoczęły się 6 kwietnia 2014 roku. Tego dnia, w kościele św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy odbyła się uroczysta msza z udziałem mieszkańców oraz gości (m. in. Marszałka Województwa Śląskiego, Mirosława Sekuły), podczas której wykład na temat dziejów Lubszy wygłosił historyk, Bernard Szczech. Wszystkie późniejsze imprezy, konkursy i wydarzenia opisywane były na stronie internetowej www.lubsza.org, utworzonej specjalnie z okazji Jubileuszu, a także w wielu lokalnych i regionalnych mediach. Skala i rozgłos obchodów przerosły nawet oczekiwania organizatorów. Urodziny Lubszy zjednoczyły mieszkańców wokół wspólnej sprawy, stały się okazją do międzypokoleniowego spotkania i udziału w przedsięwzięciach kulturalnych, sportowych i artystycznych.

Podczas zebrania wieńczącego prace Komitetu Organizacyjnego, pani Kita podsumowała realizację harmonogramu Jubileuszu oraz podziękowała wszystkim osobom, które poświęciły swój czas i środki, aby wspólnymi siłami osiągnąć tak dobre efekty.

Liczymy na to, że Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubszeckiej, jako organizacja pozarządowa kontynuująca dzieło Komitetu, już wkrótce będzie mogło pochwalić się podobnymi sukcesami.

(AK)