Droga św. Jakuba – wirtualny przewodnik po Lubszy

muszlajakubaWkrótce minie rok, odkąd kościół p.w. św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy został włączony w europejski szlak kulturowy, zwany Drogami św. Jakuba (Camino).
Mimo to, wciąż niewielu lubszan i okolicznych mieszkańców wie, jak dokładnie przebiega Droga św. Jakuba w obrębie naszej parafii.


Na początku wyjaśnijmy, że fragment Drogi Jakubowej, jaki ciągnie się od Częstochowy do Piekar Śląskich, przechodząc m.in. przez Lubszę, otrzymał nazwę Drogi Jasnogórskiej. Jej symbolem jest muszla, a oznakowaniem – jaskrawe, żółtozielone strzałki namalowane farbą na murach lub pniach drzew. Dokładny przebieg i oznaczenie szlaku przygotowało Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, zaś patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawuje Marszałek Województwa Śląskiego. Szczegóły na temat trasy znaleźć można w folderze wydanym przez Stowarzyszenie Dróg św. Jakuba w Polsce, którego wersja elektroniczna dostępna jest tutaj –> Folder Droga Jasnogórska

Część foldera poświęcona parafii św. Jakuba Ap. St. w Lubszy widoczna jest na zdjęciu:

capture-20150701-211125

Wprawdzie celem europejskich Dróg św. Jakuba jest Santiago de Compostela w Hiszpanii, ale nie trzeba wędrować aż tak daleko. Można przejść krótszy odcinek tego szlaku, choćby miał się on ograniczać tylko do naszej miejscowości; wykorzystać to jako okazję do spaceru z dziećmi, zabawy w poszukiwanie oznaczeń lub samotnej kontemplacyjnej wędrówki.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubszeckiej – jako organizacja partnerska i opiekun lokalnego fragmentu Drogi, wraz z lubszecką parafią i finansowym wsparciem Gminy Woźniki  – planuje przedsięwzięcie inaugurujące Drogę św. Jakuba w Lubszy.  W weekend 11-12 lipca odbędzie się wspólne przejście naszego odcinka Drogi. W sobotę 11 lipca odbędzie się też biesiada przy ognisku przeznaczona dla mieszkańców oraz małej grupki gości – wędrujących Drogą Jasnogórską z Częstochowy do Sączowa. Oprócz pieczenia kiełbasek, planujemy liczne atrakcje: prezentacje, występy taneczne, wspólne śpiewy, talentowisko, spotkanie na temat Światowych Dni Młodzieży, pokaz zdjęć, gry sportowe, a także „Lubszecki Stół”. Już teraz serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy! Szczegółowy program wkrótce udostępnimy  na stronie i na plakatach

Ekipa amatorów nordic walking z Lubszy postanowiła przybliżyć zainteresowanym przebieg Drogi św. Jakuba przez obszar lubszeckiej parafii.
Dwie mieszkanki przemierzyły łąki, pola, ulice i lasy (a nawet bagna) naszego sołectwa, aby przygotować i zaprezentować Państwu wirtualny przewodnik po Drodze św. Jakuba w Lubszy, w postaci serii zdjęć z opisem etapów szlaku. Dla lepszego efektu,  podczas wykonywania fotografii autorki posługiwały się przenośną tablicą ze znakiem muszli św. Jakuba. Tego oznaczenia nie ma na prawdziwej trasie, odnaleźć ją można tylko na zdjęciach. Zapraszamy

Za początek lubszeckiego odcinka Drogi Jasnogórskiej, przyjmujemy krzyż na granicy Lubszy i Babienicy, u wylotu ul. Bocznej:

Stąd podążamy ul. Boczną w kierunku kościoła p.w. św. Jakuba Apostoła St. w Lubszy:

Dalej droga prowadzi główną ul. Lompy aż do skrzyżowania z ul. Plebiscytową. Znajduje tam charakterystyczna kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz restauracja „Pod Kasztanem”:

Idąc w dół ul. Plebiscytowej, należy minąć ceglany budynek OSP Lubsza i za następną posesją, skręcić w prawo w drogę polną:

Tędy dojdziemy krzyżówki z ul. Zieloną, gdzie skręcamy w lewo i dochodzimy do szosy, czyli ul. Ligockiej:

Po przejściu na drugą stronę należy iść w kierunku Młynka (ul. Młynek) i dojść aż do jej końca, gdzie za hurtownią napojów zaczynają się pola:

Tam strzałki skierują wędrujących na drogę polną, którą należy podążać, przechodząc pod liniami wysokiego napięcia:

Droga po kilkuset metrach wchodzi w las, zmieniając się z polnej  – w malowniczą aleję drzew i krzewów, jednak  bardzo zniszczoną: bagnistą, błotnistą, pełną kolein.

Wreszcie docieramy do rozwidlenia dróg. Tutaj trzeba skręcić w prawo i iść polem aż do kolejnej „bramy” lasu, której oznaczeniem są strzałki na dwóch przeciwległych drzewach.

Stąd drogą leśną idziemy dalej (patrząc uważnie pod nogi), na kolejnym rozwidleniu skręcamy w lewo i  od tego momentu podążamy prosto, aż do Śliwy.

Zachęcamy do wędrówki!

Zdjęcia: BW, DG
Tekst: AK, BW