Artykuł na temat szlaku Camino

caminoslupZapraszamy do lektury artykułu pt. „Jasnogórska Droga św. Jakuba – Częstochowskie Camino”, autorstwa Przemysława Jaskurzyńskiego z Jasnogórskiego Centrum Informacji. Tekst ukazał się 5 lutego br. na stronie www.jasnagora.com i zawiera wiele interesujących informacji na temat szlaku Camino.

Tekst: Przemysław Jaskurzyński,  Jasnogórskie Centrum Informacji

Wielokrotnie pielgrzymi i turyści z Niemiec albo Austrii zadawali mi pytanie, czy Częstochowa znajduje się na słynnym szlaku św. Jakuba (Droga św. Jakuba), którym od wielu wieków, również z Polski, zmierzano do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie spoczywają doczesne szczątki Apostoła. Nie powinno nas dziwić ich zainteresowanie tym tematem, jeśli przybywając na Jasną Górę w okresie letnim widzieli rzesze ludzi nawiedzających nasze Sanktuarium, również pieszo.

W zachodniej Europie, mimo kryzysu wiary, tradycja pielgrzymiej wędrówki do Santiago de Compostela (swego czasu jednego z trzech, obok Jerozolimy i Rzymu, najważniejszych ośrodków pątniczych) wciąż jest żywa, chociaż ma inny charakter niż polskie masowe pielgrzymki.

Jasnogórscy przewodnicy zawsze podkreślali podczas swoich spotkań z ludźmi z całego świata, że w Polsce tradycja pielgrzymowania jest nadal silna i nasz kraj stanowi pod tym względem na tle Europy prawdziwy fenomen – każdego roku wiele tysięcy ludzi wyrusza w drogę do sanktuariów rozsianych w różnych częściach naszej ojczyzny.

Przez Polskę prowadzi również kilkanaście dróg św. Jakuba, o których można dowiedzieć się więcej na stronie – www.camino.net.pl

Od roku 2014 pojawiła się w województwie śląskim nowa możliwość przeżycia rekolekcji w drodze – Jasnogórska Droga św. Jakuba, która połączyła nas ze słynną Via Regia (Przemyśl – Kraków – Góra św. Anny – Wrocław – Zgorzelec). Z przyjemnością możemy zatem poinformować naszych Czytelników, że Jasna Góra i Częstochowa są od niedawna na Camino!

Charakterystyczne oznakowanie przedstawiające muszlę św. Jakuba pojawiło się w częstochowskiej Alei Najświętszej Maryi Panny, gdzie pierwszy odcinek prowadzi pielgrzyma do jasnogórskiego klasztoru. Owa muszla związana jest ze starą pątniczą tradycją. Na wybrzeżu Atlantyku, gdzie położone jest Santiago de Compostela, występują w dużej liczbie muszelki przegrzebków (rodzaj małży morskich – pecten maximus), które pielgrzymi zabierali stamtąd jako pamiątkę i dowód nawiedzenia grobu apostoła Jakuba. Zapewne mało kto zdecyduje się na przebycie całej drogi z Polski do Hiszpanii (ponad 2000 km). Okazuje się jednak, że wcale nie jest to konieczne. Ze względu na ogromne odległości można zaliczać szlak św. Jakuba etapami przez wiele lat. W pielgrzymowaniu nie są przecież istotne kilometry, są to rekolekcje w drodze, o których ciekawie mówili podczas międzynarodowej konferencji w Mariazell bp Alois Schwarz i pastor Bernd Lohse (www.jasnagora.com/wydarzenie-7268).

Temu właśnie celowi służą liczne odcinki Camino w Polsce, które prowadzą ku czeskiej i niemieckiej granicy włączając nasz kraj do ogólnoeuropejskiej sieci dróg św. Jakuba. Na ostatniej stronie folderu wydanego przez Stowarzyszenie „Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce”, który zawiera mapki, zdjęcia i praktyczne informację, możemy przeczytać: „Szlak mimo niezbyt okazałej długości jest niezwykle ważny, gdyż łączy Warszawę (poprzez Warszawską Drogę Św. Jakuba) i Częstochowę z trasą pątniczą wzdłuż Via Regia. Umożliwia także dalszą wędrówkę w stronę Moraw i Austrii. Wytrawny pielgrzym może pokonać Drogę Jasnogórską w ciągu dwóch do trzech dni, nawiedzając dwa sanktuaria maryjne: Jasną Górę i Piekary Śląskie oraz trzy kościoły pw. św. Jakuba Apostoła: w Częstochowie, Lubszy i Sączowie. Znaczna część trasy przebiega przez duży, niezwykle urokliwy kompleks leśny. (…) Jasnogórska Droga św. Jakuba łączy się w Sączowie (na 56 km trasy) z Drogą św. Jakuba Via Regia. Znajduje się tu blisko 800-letnia parafia pw. św. Jakuba przechowująca od XVIII w. jego relikwie. Stąd już tylko 12 km wspólnego przebiegu szlaków do bazyliki w Piekarach Śląskich. Szlak można przemierzyć też w kierunku przeciwnym, z Piekar do Częstochowy, dzięki czemu uzupełnia on sieć Szlaków Maryjnych”.

Na temat „odwrotnego” znakowania Jasnogórskiej Drogi św. Jakuba informuje też w komunikacie z listopada 2014 r. Górnośląski Klub Przyjaciół Camino: „Wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Zagłębiowskiego Klubu Przyjaciół Camino rozpoczęliśmy znakowanie szlaku na Drodze Jasnogórskiej, która w kierunku przeciwnym – tj. od Piekar Śląskich do Częstochowy – pełnić będzie rolę Szlaku Maryjnego, przeznaczonego dla indywidualnego pielgrzymowania na Jasną Górę. (…) Jako pierwszy oznakowany został odcinek leśny szlaku pomiędzy Ożarowicami a Kolonią Woźnicką w rejonie Zielonej” (www.facebook.com/silesiacamino).

Jasnogórska Droga św. Jakuba prowadzi najpierw przez południowo-zachodnie dzielnice Częstochowy, gdzie mija porośnięte roślinnością hałdy świadczące o górniczej przeszłości tych okolic, a następnie przez faliste, zalesione tereny Progu Herbskiego, schodzi do Obniżenia Liswarty (wschodnie krańce Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą), by później wspiąć na wyżynne obszary Progu Woźnickiego (Babienica, okolice Góry Grojec – 365 m n.p.m., Lubsza). Następnie pielgrzym udaje się przez płaskie, rozległe tereny leśne, które stanowią wschodnią część Równiny Opolskiej, aby za doliną Małej Panwi wkroczyć w obszar malowniczych wzniesień Garbu Tarnogórskiego. W Sączowie nasz szlak łączy się z Via Regia i zmierza bezpośrednio do Piekar Śląskich. Pielgrzymi wędrujący Jasnogórską Drogą św. Jakuba mają okazję przemierzyć graniczne obszary dwóch historycznych dzielnic Polski – Małopolski i Śląska. Wspomniany odcinek rozpoczyna swój bieg w północno–zachodniej części Małopolski leżącej obecnie na obszarze woj. śląskiego (Częstochowa wraz z powiatem częstochowskim) i po ponad 20 km za Hutkami wkracza na teren Górnego Śląska, aby w okolicach Ożarowic znów wkroczyć w granice Małopolski (Zagłębie Dąbrowskie – powiat będziński). Po przejściu rzeki Brynicy za Wymysłowem pielgrzym po raz drugi wkracza na obszar Śląska podążając Via Regia do Piekar i dalej na Górę św. Anny.
Zapraszamy na Jasnogórską Drogę św. Jakuba!
Buen Camino!

źródło:http://www.jasnagora.com/wydarzenie-9131
zdjęcie: www.franciszkanska3.pl