Lubsza na 19. południku

Kosciol (6)Członkowie śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii z Chorzowa przekazali nam niezwykle interesującą wiadomość.  Okazuje się, że kościół p.w. św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy, a dokładnie jego mniejsza wieża, leży dokładnie na 19. południku i jest to jedyna taka sytuacja w Polsce . Co w tym wyjątkowego?

Południk 19 to jeden z najważniejszych południków w Polsce – przebiega bowiem centralnie z południa na północ przez nasz kraj. Według Stefana Janty, wicedyrektora Planetarium Śląskiego, ma także duże znaczenie w kartografii, bo to on jest południkiem centralnym (środkowym) w mapach topograficznych Polski w skalach 1:10 000 i mniejszych (tzw. Państwowy Układ Współrzędnych Geodezyjnych 1992). Nie mogło więc ujść uwadze naukowców Planetarium, że przez Park Śląski w Chorzowie, na którego terenie się znajduje się jego siedziba, przebiega ten szczególny, 19. południk.

Na wrzesień planowane jest poziome oznaczenie przebiegu południka w Parku Śląskim. Będzie to turystyczna ciekawostka, jakich w Europie wiele, wraz z najsłynniejszym, zerowym południkiem w Greenwich (dzieli glob na półkulę wschodnią i zachodnią).

19poludnikPołudnik 19. biegnie przez środkową część Afryki, Serbię, Węgry i Słowację. W Polsce przechodzi m. in. przez Park Śląski w Chorzowie i przez… lubszecki kościół. Okazuje się więc, że lokalizacja Lubszy jest wyjątkowo szczęśliwa: tutaj biegnie szlak pielgrzymkowy na Jasną Górę, tędy przechodzi Droga św. Jakuba i skierowany przeciwnie Szlak Maryjny. Mamy także 19. południk, co zapewne wkrótce znajdzie odzwierciedlenie w poziomym oznakowaniu chodnika na terenie lubszeckiej parafii.
Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy na facebookowy profil projektu „Południk 019 E”, gdzie można znaleźć informacje o innych miejscach na południku 19., o konkursach i działalności miłośników astronomii.

(AK), konsultacja – Mirosław Danch
źródło: www.parkslaski.pl
zdjęcie: Projekt Południk 019 E