Lipcowe zebranie Rady Sołeckiej

LubszaHerb15 lipca br. odbyło się zebranie Rady Sołeckiej Lubszy. Powodem spotkania było omówienie odpowiedzi Gminy Woźniki na wnioski wystosowane przez Radę po poprzednim zebraniu, jak również kwestia zagospodarowania tzw. Alei ks. Brzozy, łaczącej ul. Lompy i Polną.

W zebraniu wzięli udział: sołtys – Beata Golasz , wszyscy członkowie i członkinie rady oraz na zaproszenie rady sołeckiej, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Lubszeckiej – Ewa Kita.

Na początku zebrania, odczytano odpowiedź Burmistrza na wniosek w sprawie naprawy słupa telegraficznego, ustawienia ławek i koszy wzdłuż Al. k. Brzozy oraz ścinania gałęzi zasłaniających widoczność na szosie do Kamienicy. Zgodnie z pismem, naprawa słupa została wykonana, na Alei stanęły 2 ławki, a sprawa uregulowania widoczności na szosie została przekazana dalej do rozpatrzenia. Pomimo ustawienia ławek, rada uznała, że wciąż jest ich w Lubszy za mało. Rada zasugerowała postawienie dodatkowych 4 ławek na Al. ks. Brzozy, oraz 2 ławek na parkingu pomiędzy Kościołem a Szkołą Podstawową (na przecinającym parking zielonym fragmencie trawnika).
Rada uznała decyzję o braku interwencji Gminy w sprawie ustawienia ulicznych koszy na śmieci za wymagającą ponownego rozpatrzenia. Mieszkańcy Lubszy i rada sołecka uważają, że liczba koszy na śmieci jest niewystarczająca, jak na miejscowość liczącą ok. 1000 osób i dużą liczbę przyjezdnych i należy postawić je przy każdej istniejącej i planowanej ławce na Al. Ks. Brzozy (w sumie powinno tam znaleźć się 6 koszy) oraz dodatkowo 2 sztuki na parkingu obok nowych ławek (często zatrzymują się tam wycieczki autokarowe, brak koszy i ławek jest dużą niewygodą i niezbyt dobrą wizytówką sołectwa i gminy).

Członkowie zaproponowali także, aby zwrócić się do Gminy o interwencję u właścicieli posesji leżących wzdłuż ul. Lompy, które są zaniedbane (zarośnięte trawą, krzakami i chwastami, często zawalone gruzem) a tym samym szpecą i są uciążliwe dla sąsiadów.
W trakcie zebrania pojawiły się także głosy dotyczące:
-remontu złamanego krzyża kapliczki na granicy Lubszy i Babienicy (stoi on przy Drodze św. Jakuba i jest pierwszym obiektem po wejściu pielgrzymów do Lubszy)
-ogrodzenia łańcuchami pomnika Lompy w Lubszy i wyeksponowania go, względnie – zmiany lokalizacji pomnika (propozycja – ogród botaniczny przed Szkołą Podstawową w Lubszy)
-ponownego rozpatrzenia wniosku sprzed ponad 10 lat o oficjalne nadanie Alei łączącej ul. Polną i Lompy nazwy Ks. Michała Brzozy
-umieszczenia tablicy z nazwą miejscowości Lubsza od strony Piasku oraz tablicy z kierunkami na Częstochowę i Woźniki na skrzyżowaniu przy wjeździe do Lubszy (zniszczonych w wyniku wypadku drogowego); mieszkańcy skarżą się, że wielu przejezdnych gubi drogę ze względu na brak oznaczeń.

Kolejny punkt zebrania miał formę dyskusji o bieżących sprawach i najbliższych wydarzeniach ważnych dla mieszkańców Lubszy. Ustalenia nie miały charakteru wiążącego. Omawiano m. in. plany i przygotowania dotyczące zebrania wiejskiego z udziałem Burmistrza, poświęconego kwestii dróg polnych, które powinny być zachowane dla celów rekreacyjnych typu spacery, nordic walking, rower (zebranie zostało wstępnie zapowiedziane podczas ostatniego zebrania wiejskiego, 29 kwietnia br.), wstępne założenia dotyczące zagospodarowania środków z budżetu sołeckiego na rok 2016 (m.in. dożynki, zagospodarowanie i monitorowanie Al. ks. Brzozy), jak również pomysły na zwiększenie uczestnictwa mieszkańców w podejmowaniu decyzji na temat podziału środków.
W ostatniej części zebrania rozpatrywano sprawę konkursu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam” zgłoszoną przez Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Lubszeckiej, reprezentowane przez panią Ewę Kitę. Stowarzyszenie zamierza wystąpić o grant na zagospodarowanie i uatrakcyjnienie Al. ks. Brzozy i poprzez uzyskane środki oraz pracę społeczną mieszkańców, uczynić z niego wspólną i bezpieczną przestrzenią publiczną dla mieszkańców sołectwa. W prace nad tym zadaniem Stowarzyszenie zamierza włączyć mieszkańców, reprezentowanych przez radę sołecką i sołtys Lubszy. Aby przeprowadzić ewentualne prace na terenie Alei, potrzebna jest zgoda Burmistrza Woźnik, stąd wniosek Stowarzyszenia o uzyskanie takiej zgody.

Na koniec uchwalono złożenie wniosków do Gminy Woźniki w sprawach:
dodatkowych ławek i koszy, regularnego opróżniania koszy, sprzątania terenu wokół Alei po pracach porządkowych i usuwania pozostawionych po wycince gałęzi , interwencji u właścicieli zaniedbanych niezabudowanych posesji w sprawie uporządkowania działek, remontu kapliczki stojącej na końcu ul. Bocznej, zabezpieczenia i wyeksponowanie pomnika Józefa Lompy, oficjalnego nadania alei imienia ks. Michała Brzozy, ustawienia znaku nazwy miejscowości Lubsza przy wjeździe od strony Piasku i tablicy z kierunkami na Częstochowę i Woźniki przy wjeździe do Lubszy, postawienia wiaty przystankowej na ul. Lompy ( w kier. Częstochowa) oraz zgody na zagospodarowanie wizualne i sprzętowe Alei ks. Brzozy w związku z konkursem grantowym „Tu mieszkam, tu zmieniam”.

(AK)