Ćwiczenia ewakuacyjne w Psarach

psaryCwiczenia (33)30 października br. Ochotnicza Straż Pożarna w Psarach przeprowadziła ćwiczenia ewakuacyjne budynku Szkoły Podstawowej wraz z oddziałem przedszkolnym oraz Gimnazjum w Psarach.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że przed godziną 10.00 w pomieszczeniu kuchennym w budynku Szkoły Podstawowej doszło najprawdopodobniej do wybuchu butli z gazem, w związku z czym podjęto procedurę alarmowania oraz rozpoczęto ewakuację osób przebywających w Szkole Podstawowej wraz z oddziałem przedszkolnym oraz przyległym Gimnazjum w Psarach.

Po przybyciu na miejsce zastępów OSP Psary, OSP Babienica, OSP Kamienica oraz OSP Lubsza, zostały podjęte działania ratownicze. Po rozpoznaniu miejsca zdarzenia i sprawdzeniu stanu osobowego ewakuowanych osób okazało się, że w budynku pozostała jedna osoba. W trakcie przeszukiwania pomieszczeń Szkoły Podstawowej, odnaleziono brakującą pracownicę, która w związku z prawdopodobnym wybuchem butli w pomieszczeniu kuchennym straciła przytomność, została poparzona oraz miała kłopot z oddychaniem. Po wyciągnięciu poszkodowanej osoby, strażacy przystąpili do udzielenia kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Po dokładnym sprawdzeniu pomieszczeń i przewietrzeniu budynku, pracownicy i uczniowie powrócili do szkół.

Celem ćwiczenia było sprawdzenie praktycznego prowadzenia organizacji i warunków ewakuacji połączonych z działaniami ratowniczo – gaśniczymi miejscowych jednostek straży pożarnej, w przypadku zaistnienia zagrożenia pożarniczego lub innymi sytuacjami zagrażającym życiu.

Tekst: Katarzyna Opiełka, OSP Lubsza
Zdjęcia: Dorota Giera