Wycieczka MDP do szkoły pożarniczej w Częstochowie

Czestochowa (23)30 października 2015 roku odbył się wyjazd lubszeckiej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz ościennych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych do Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Został on zorganizowany w celu przybliżenia zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym z perspektywy życia funkcjonariuszy wyżej wymienionej jednostki. Podczas zwiedzania nasza młodzież mogła zobaczyć i doświadczyć choć w najmniejszym stopniu, na czym polega praca zawodowego strażaka.

Pierwsza część  odbyła się na zapleczu jednostki, gdzie został zaprezentowany profesjonalny sprzęt – jakiego używa się do ratowania życia ludzkiego i mienia – oraz samochody, na których znajduje się ekwipunek. Czestochowa (10)Oprowadzający strażak starał się krótko opowiedzieć o zasadzie działania każdego sprzętu, a następnie przeszedł do części praktycznej i wraz ze swoimi kolegami zaprezentował, jak posługuje się, m.in. sprzętem hydraulicznym czy miernikami temperatury i wykrywaczami tlenku węgla. Zainteresowani również mieli okazję pod nadzorem profesjonalisty spróbować swoich sił i wypróbować wszystkie narzędzia pracy strażaków. Jedną z atrakcji była również możliwość przyodziania pełnego umundurowania bojowego, wraz z hełmem i aparatem powietrznym, gdzie również nie brakowało chętnych.

Czestochowa (28)Druga część odbyła się już typowo na poligonie szkolnym na różnych stanowiskach. W pierwszej kolejności adepci sztuki pożarniczej mogli zapoznać się z komorą dymową oraz doświadczyć, jakie tam panują rzeczywiste warunki podczas pożaru, z jakimi przeciwnościami zmagają się ratownicy w tego typu sytuacjach oraz przede wszystkim – jakie środki bezpieczeństwa należy zachować, aby w sposób efektywny prowadzić działania operacyjne. Kapitan w kolejnej części zwracał szczególną uwagę także na niecodzienne miejscowe zagrożenia, z którymi strażak się spotyka w swojej służbie. Każdy miał ochotę sprawdzić swoje umiejętności i nauczyć się czegoś nowego, a jakże przydatnego w życiu.

Na tym etapie wycieczka dobiegła końca. Czestochowa (36)Po złożeniu podziękowań naszym oprowadzającym, uczestnicy uczcili ją wspólnym zdjęciem przed budynkiem CS PSP, po czym z uśmiechami na twarzy, zadowoleni wrócili do swej jednostki gdzie czekał na nich przygotowany przez strażaków ciepły posiłek, po którym udali się wszyscy do swych domów. Serdeczne podziękowania należą dla opiekunów , którzy przez całą wycieczkę sprawowali opiekę nad uczestnikami tego wyjazdu, a szczególnie dla kierownika wycieczki – Adriana Pyrka, Urzędu Miasta w Woźnikach oraz druhów i druhen z OSP Lubsza.

OSP Lubsza, nadesłała: Katarzyna Opiełka