Wyniki wyborów parlamentarnych w Lubszy

pkw25 października 2015 roku odbyły się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Frekwencja w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 6 w Lubszy wyniosła 45,22%, była zatem niższa od frekwencji krajowej (50,92%). Ogółem lubszanie oddali 332 ważne głosy do Sejmu i 333 – do Senatu.

Wybór mieszkańców Lubszy był podobny do ogólnopolskiego, jeśli chodzi o pierwszą trójkę kandydujących komitetów wyborczych. Najwięcej głosów w wyborach do Sejmu uzyskało Prawo i Sprawiedliwość (163 głosy), na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska (53 głosy), a na trzecim – Kukiz’15 (47 głosów). Dalej kolejność różni się od wyników ogólnopolskich i wygląda następująco:
4. miejsce – Partia „Razem” (18 głosów)
5. miejsce – Zjednoczona Lewica (14 głosów)
6. miejsce – KORWiN (13 głosów)
7. miejsce – Polskie Stronnictwo Ludowe (11 głosów)
8. Miejsce – Nowoczesna Ryszarda Petru (10 głosów). Na końcu znalazły się „Szczęść Boże” Grzegorza Brauna (2 gł.) i KWW Zbigniew Stonoga (1 gł.). Wśród wszystkich kandydatek/-ów najpopularniejszy okazał się Andrzej Gawron (PiS), zdobywając 113 głosów. Następna była Halina Rozpondek (PO) z 23 głosami.

W wyborach do Senatu zwyciężył Ryszard Majer z PiS-u (176 głosów), drugi był Jarosław Lasecki z PO (66 głosów), a trzeci – Tomasz Brymora z Nowoczesnej Ryszarda Petru (36 głosów). Po 20 głosów od mieszkańców Lubszy otrzymali Teofil Jankowski (ZL) i Andrzej Kubat z PSL. Na końcu znaleźli się Igor Matyjas z Narodowego Odrodzenia Polski (9 gł.) i Łukasz Cudak (6 gł.) reprezentujący własny komitet.

Co drugi mieszkaniec Lubszy uprawniony do głosowania nie wziął udziału w wyborach. Poniższy wykres prezentuje rzeczywiste poparcie dla partii w wyborach do Sejmu, uwzględnia bowiem także grupę niegłosujących (zestawienie dotyczy obwodu nr 6 w Lubszy, 763 osoby uprawnione do głosowania).

wybory2015aZ okręgu częstochowskiego, do którego należy Lubsza, posłami na Sejm zostało siedmioro kandydatów (według liczby uzyskanych głosów): Szymon Giżyński (PiS), Izabela Leszczyna (PO), Konrad Głębocki (PiS), Tomasz Jaskóła (Kukiz’15), Halina Rozpondek (PO), Lidia Burzyńska (PiS) i Andrzej Gawron (PiS). Senatorem został Ryszard Majer z PiS.

źródło: www.pkw.gov.pl