6 maja 2016 roku odbyła się wycieczka do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Głównym celem wycieczki był udział dzieci z Lubszy w lekcji muzealnej pt. „Miasto moje a w nim…”. Lekcja poświęcona była historii Śląska.
Trudno przedstawić bogatą historię tego regionu w jednej godzinie lekcyjnej, dlatego prowadzący wybrał tylko pewne fakty, które miały szczególny wpływ na rozwój regionu. Dzieci dowiedziały się, że w XIII wieku nastąpiła intensywna lokacja miast na prawie niemieckim, na mocy dekretów nadanych przez Henryka Pobożnego. Następnie miały do wykonania zadanie, aby kilka z tych miast odnaleźć na mapie. Poznały na czym polegała praca kuźnika w średniowieczu, jakie znaczenie miało upowszechnienie koła wodnego i trójpolówki, a później jakie maszyny zastąpiły pracę rąk ludzi. Przekonały się o ważności zastosowania maszyny parowej w kopalni srebra w Tarnowskich Górach, pierwszej na Śląsku, a sprowadzonej aż z Anglii. Dowiedziały się, że Chorzów nazywał się kiedyś Królewską Hutą i był bardzo rozwiniętym ośrodkiem przemysłowym, dzięki połączeniu różnorodnych zakładów.
Po lekcji, uczestnicy wycieczki, obejrzeli ciekawą wystawę, poświęconą historii Śląska, która obrazuje rozwój regionu od czasów pradawnych do współczesnych. Wystawa bardzo podobała się wszystkim, dorosłym i dzieciom, gdyż każdy znalazł w niej coś interesującego. A multimedia, włączone w wystawę uczyniły ją bardzo atrakcyjną. Po relaksie przy interaktywnych grach, udaliśmy się na wystawę malarstwa i rzeźby, która również jest prezentowana w tym muzeum. Kolejnym punktem wycieczki było podziwianie panoramy Katowic z tarasu widokowego. Dzięki sprzyjającej pogodzie, mogliśmy zobaczyć wieże kościołów, dachy budynków, np. słynnego „Spodka”, wysokie bloki, zieleń miejską i ruchliwe ulice miasta. Przestrzeń i wystawy Muzeum Śląskiego były ciekawym doświadczeniem dla młodych ludzi. Wielu z nich przekonało się z pewnością, że czas tam spędzony może być ciekawy i atrakcyjny. Nie był to jeszcze koniec wycieczki.
Następnie udaliśmy się pod Pomnik Powstańców Śląskich, zwiedziliśmy nowy Rynek i zadbaliśmy o nasze żołądki w ulubionej restauracji. Uczestnicy wrócili do domów zmęczeni i pełni wrażeń. Mamy nadzieję, że spodobała im się stolica Górnego Śląska.
tekst i zdj.: Brygida Walczak
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubszeckiej i dofinansowane z budżetu Gminy Woźniki
w dziedzinie nauki, edukacji, oświaty i wychowania.