1. Kapliczka św. Floriana
2. Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy
Dodatkowo ochroną gminy objęte są wybrane obiekty, które posiadają wartość historyczną lub naukową wyższą niż przeciętna i zostały wykonane co najmniej 50 lat temu. W wyniku inwentaryzacji przeprowadzonej od sierpnia do października 2012 roku na zlecenie Gminy przez pracownika urzędu ochrony zabytków w Opolu, do zapisania w gminnej ewidencji zabytków zakwalifikowano następujące obiekty sakralne i użyteczności publicznej:
Kapliczka św. Floriana
ul. Lompy 48 (skrzyżowanie z ul. Plebiscytową)
Czas powstania: XVIII / XIX wiek.
W czasie pożaru Lubszy w 1917 roku stała się miejscem zatrzymania linii ognia. Po 1922 roku w kaplicy znajduje się oszklona figurka Matki Boskiej Częstochowskiej, a miejsce przechowywania figury św. Floriana jest nieznane.
„(…) ku czci św. Floriana przy ul. Lompy obok restauracji. Wybudowana po drugim spaleniu części Lubszy. Dach siodłowy, kryty dachówką. Obok stare drzewa lipowe, kasztany. Obecnie mieści się w kapliczce obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.”*
Bernard Szczech „Legendy miasta i gminy Woźniki”: W centrum Lubszy, przy skrzyżowaniu z Wyngrodziem, pradawną drogą prowadzącą w stronę Ligoty, Skrzesówki, Goroli, Czarnego Lasu i dalej w stronę Koziegłów, stoi stara murowana kapliczka pierwotnie dedykowana św. Florianowi. Podanie głosi, że postawiono ją przed stuleciami na pamiątkę drugiego pożaru Lubszy, który niemal doszczętnie strawił wioskę. Kiedy to się dokładnie działo, nikt dzisiaj nie potrafi tego powiedzieć. Obraz Matki Boskiej, nietknięty, pozostał po dzień dzisiejszy, w pochylonej od starości kapliczce, do której przytulone stoją dwa wiekowe kasztany.
Fot. Po lewej – kapliczka dziś. Po prawej – kapliczka w XX w.
Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy
ul. Szkolna 1
Budynek wzniesiony w latach 1935-1938, na podstawie projektu Kazimierza Sołtykowskiego. Przykład stylu modernistycznego w architekturze.
Więcej informacji na temat budynku szkoły, kliknij tutaj.
*Łucja Jesionek, „Mała historia parafii Lubsza, rękopis”, Lubsza 1994.