Z wizytą na 19. południku

wieza 19 poludnik BW25 czerwca 2016 roku silna reprezentacja miłośników Lubszy wyjechała na spektakl „Klimaty 19. Południka”, który odbył się w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Nasze Stowarzyszenie miało zaszczyt symbolicznie patronować temu przedsięwzięciu.

Wyjątkowe widowisko geograficzo-muzyczne wyreżyserował Mirosław Danch ze śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii z Chorzowa, inicjator wyznaczenia południka 19. w Parku Śląskim. Tematem spektaklu były informacje i  ciekawostki związane z miejscami przez które przebiega 19. Południk. Lubsza jest jednym z takich miejsc i dzięki temu znalaza się ona wśród „bohaterów” wieczoru. Podkreślano, że znajduje się w niej jedyna znaleziona do tej pory świątynia, przez którą przechodzi linia 19. południka (idealnie przez małą wieżę kościoła św. Jakuba Ap. Starszego w Lubszy, na zdj.). Spektakl miał piękną oprawę muzyczną – znane i lubiane utwory klasycznej muzyki filmowej były wykonywane „na żywo” w nowych aranżacjach przez Chorzowską Orkiestrę Kameralną „Per Tutti” pod batutą Katarzyny Ciborskiej – oraz wizualną, ponieważ odbywał się pod kopułą sali głównej Planetarium. Na jej ogromnej powierzchni wyświetlane były m. in. fascynujące obrazy konstelacji gwiezdnych oraz zdjęcia najpiękniejszych miejsc na 19. południku.

Pod koniec spektaklu, reżyser przywitał gości z Lubszy i wręczył na ręce sekretarz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Lubszeckiej mapę obrazującą przebieg 19. południka przez Spitsbergen (za północnym kołem podbiegunowym).
Stowarzyszenie zorganizowało wyjazd do Chorzowa w ramach wymiany kulturalnej „Spektakl za spektakl”, dofinansowanej z budżetu Gminy Woźniki, na zaproszenie propagatorów promocji 19. południka. My z kolei zaprosilismy zaprzyjaźnioną organizację na inscenizację „W tę czarowną noc”, która odbyła się dzień wcześniej w ramach I Ceramicznej Nocy Świętojańskiej.

(AK)

woznikiWyjazd został dofinansowany z budżetu Gminy Woźniki
w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji