Lipcowa wizyta kanadyjskich pielgrzymów

14081307_1754835031454834_286371556_n23 lipca 2016 roku Szkoła Podstawowa w Lubszy miała okazję gościć grupę pielgrzymów z Kanady, którzy pielgrzymowali pieszo ponad trzy tygodnie, pokonując trasę 514 km. Ostatni odcinek trasy przebiegał drogą jakubową z Piekar Śląskich do Częstochowy, z noclegiem w Ożarowicach i w Lubszy.

Pierwszych dwóch Kanadyjczyków dotarło do naszej szkoły już o godzinie 12:00, po czym sukcesywnie dołączali inni. W szkole przywitaliśmy naszych gości swojskim, śląskim żurkiem, który bardzo im smakował, a potem delektowali się świeżym ciastem z jagodami. W grupie 21 Kanadyjczyków byli: Misjonarze Dobrych Wieści, Dominikanie oraz studenci z Ottawy. O godzinie 18:30 uczestniczyli oni we mszy świętej w kościele p.w. św. Jakuba Starszego Apostoła w Lubszy. Następnie na naszych pielgrzymów, czekała ciepła kolacja z grilla, podczas której mogli spróbować polskich dań, takich jak: krupniok z kiszoną kapustą, śląska kiełbasa z chrzanem, kiszone ogórki i mleko prosto od krowy z lubszeckiego gospodarstwa. Sobotnie popołudnie i wieczór upłynęły na serdecznych rozmowach z mieszkańcami Lubszy, grze w siatkówkę, tenisa ziemnego i zwiedzaniu Muzeum Regionalnego.

Po dotarciu do Częstochowy, Kanadyjczycy udali się do Krakowa, gdzie razem z młodzieżą z całego świata brali udział w Światowych Dniach Młodzieży.

tekst i zdj. E. Kita