Powitanie lata w Lubszy – relacja

24 czerwca 2017 roku – dokładnie na św. Jana – Lubsza świętowała początek lata i wakacji. W tę szczególną noc, w ogrodzie parafialnym zapłonął plenerowy piec, który uświetnił II Ceramiczną Noc Świętojańską.

Wydarzenia tego wieczoru pokazały również moc wolonatriatu i pracy na rzecz lokalnej społeczności („Chcieć to móc”). Były z nami lub zaprezentowały swoją działalność i twórczość nie tylko lokalne i zaprzyjaźnione organizacje pozarządowe (m.in. Ochotnicza Straż Pożarna w Lubszy, Babie Lato, Śląski Klub Karate i Kick-Boxingu, Stwarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Dyrdy, Polskie Towarzysztwo Miłośników Astronomii), ale także grupy nieformalne i indywidualni społecznicy (Dłubankowo Mireli, LCC – Lubszeckie Centrum Ceramiki). Dzięki nim wieczór był okazją do artycznych inspiracji – szczególnie  dla dzieci i młodzieży zainteresowanych zabawą z gliną oraz malowaniem gipsowych wytworów, a także dla miłośników tradycji wyplatania wianków z naturalnych polnych kwiatów.
Impreza dostarczyła też innych atrakcji dla małych i dużych. Animatorka na szczudłach oraz Boogie Woogie w terenie zadbali o rozrywkę dla najmłodszych. Sporej dawki emocji dostarczył iluzjonista Tomasz Kabis, znany szerzej dzięki programowi Mam Talent. Emocji nie zabrakło też podczas pokazu karate w wykonaniu adeptów tej sztuki z naszej Gminy, a także podczas oficjalnego ogłoszenia wyników biegów na orientację, które odbyły się w Lubszy kilka godzin wcześniej.

Wraz z nadejściem ciemności, na plan pierwszy wysunął się ceramiczny piec plenerowy – główny bohater wieczoru. Piec został wybudowany dzień wcześniej i wypełniony wyrobami glinianymi wykonanymi w maju przez uczestników warsztatów ceramicznych, które odbyły się w Galerii Kutury w Woźnikach.

Dodatkowym elementem świetlnym, a nawet ognistym, były lampiony ustawione wzdłuż 19. południka, którego przebieg wyznaczyli w południe uczestnicy Lubszeckiej Lekcji Astronomii. Całość prezentowała się przepięknie. Muzycznym akcentem Nocy Świętojańskiej był występ zespołu Silesian Brass Quartet z konferensjerem Mariuszem Jarzombkiem, a akcentem kulinarnym – wyborny pieczony dzik z ciapkapustą. Nie zabrakło także tradycyjnego konkursu na poszukiwanie kwiatu paproci. Rolę tę symbolicznie pełniły grafiki przedstawiające kwiat paproci wykonane przez uczniów tarnogórskiego „plastyka”.

Dziękujemy ks. prob. Lucjanowi Kolorzowi za udostępnienie ogrodu parafialnego na potrzeby wydarzenia, Annie Osadnik – za inspirację i wielkie zaangażowanie oraz OSP Lubsza – za wsparcie i ochronę przeciwpożarową. Podziękowania za współpracę także dla Jadwigi Fabiańczyk – dyrektor MGOK Woźniki, Marty Smoły – za profesionalne poprowadzenie imprezy, państwa Nowak – za pomoc przy budowie pieca oraz wszystkim członkom Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubszekiej (i ich rodzinom) za zaangażowanie w organizację przedsięwzięcia.

(AK), zdj. B.Witkowska, P. Kamiński, B.Kita, A. Arendarska, A. Osadnik

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z budżetu Gminy Woźniki w ramach projektów: „II Ceramiczna Noc Świętojańska – warsztaty artystyczne i plenerowy wypał wyrobów glinianych” oraz „Chcieć to móc – impreza promująca inicjatywy lokalne gminy Woźniki”