Spotkania z astronomią w Lubszy

24 czerwca 2017 roku w Lubszy odbyły się wyjątkowe warsztaty – Wakacyjna Lekcja Astronomii, poprowadzona przez i z udziałem członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (Oddział w Chorzowie). Organizatorem lekcji było Stowarzyszenie Miłoś-ników Ziemi Lubszckiej.

Celem zajęć, skierowanych do mieszańców gminy Woźniki, było przybliżenie zagadnień z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych poprzez zabawę w terenie oraz pokazanie działania teorii w praktyce.
Lakcja astronomii odbyła się w najkrótszym dniu w całym roku kalendarzowym. Prowadzący wykorzystali to podczas warsztatów gnomonicznych, na których pokazali, jak wykreślano tarcze zegarów słonecznych w czasach Józefa Lompy oraz – dla kontrastu – jak robi się to współcześnie, przy wykorzystaniu darmowego programu komputerowego.
Przybyli licznie do Lubszy miłośnicy astronomii, pomogli uczestnikom warsztatów wyznaczyć w ogrodzie parafialnym dokładny przebieg 19. południka, który poźniej został podświetlony specjalnymi świecami podczas II Ceramicznej Nocy Świętojańskiej.
Były także atrakcje dla najmłodszych – pokaz „ekologicznych” rakiet wodnych i wyznaczenie na boisku szkolnym modelu Układu Słonecznego. Uczestnicy lekcji dowiedzieli się,  że jeżeli Słońce będzie wielkości pomarańczy i umieścimy je na środku dużego boiska przy szkole w Lubszy, to orbita Neptuna zahaczy o wieżę kościoła  i starą szkołę, w której uczył Józef Lompa.
Kolejna Lekcja Astronomii odbędzie się w Lubszy jesienią. Zapraszamy do fotorelacji z warsztatów wakacyjnych:

Tekst i zdj. (AKam)

Projekt „Lubszeckie spotkania z astronomią – nauka przedmiotów ścisłych przez zabawę” został dofinansowany przez Gminę Woźniki w  dziedzinie nauki, edukacji, oświaty i wychowania w 2017 roku