Stare podanie głosi, że pierwotnie Lubsza, jak i jej pierwszy kościółek zbudowana była zupełnie w innym miejscu. Kościółek miał stać w miejscu w miejscu wybudowanej później kapliczki św. Krzyża na Ślęzkowym.
Dawna wieś Lubsza położona miała być przy drodze prowadzącej od Bytomia, na północ w kierunku Częstochowy, po zachodniej stronie Grojca. Liczne wojny, jakie miały miejsce w przeszłości na śląsko – małopolskim pograniczu, spowodowały zniszczenie osady w tym stopniu, że mieszkańcy wybrali nowe miejsce w pobliżu obronnego zamku na wschodnim stoku Lubszeckiej Góry, tam gdzie dzisiaj wieś Lubsza się znajduje, a nowy drewniany kościółek zbudowano na drugiej górce, gdzie dzisiaj stoi kościół św. Jakuba Starszego Apostoła.
Natomiast na miejscu starego kościółka, na terenie powstałego później Ślęzkowego, powstała murowana z kamienia kaplica pod wezwaniem św. Krzyża, która w XIX wieku oceniana była, że liczy sobie aż 600 lat. W okresie panowania protestantów w Lubszy, w tej to kaplicy odbywały się nabożeństwa dla mieszkańców Psar i katolików innych wiosek. W przeszłości, wokół kaplicy grzebano zmarłych na cholerę mieszkańców okolicznych miejscowości. Kilkadziesiąt lat temu, stara, kamienna kaplica uległa zburzeniu, zaś na jej miejscu wzniesiono nową, ceglaną, lecz niewielkich rozmiarów kapliczkę.
Źródło: Ludwik Musioł „Parafia Woźniki. Monografia historyczna”, Katowice 1956. w: Bernard Szczech „W kręgu górnośląskich podań i legend”, Woźniki 2011
Obrazek wykonany na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Woźniki.