Festiwal Ognia i Gliny – zapraszamy!

Wielkimi krokami nadchodzi nasze lokalne święto ceramiki. Już 22 czerwca 2019 – w tym roku wyjątkowo na terenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Woźnikach – spotkamy się przy piecu plenerowym typu „węgier”, aby świętować początek lata, a tym samy najkrótszą noc w roku. Glina jak zwykle grać będzie pierwsze skrzypce.

Po raz pierwszy w historii nocy ceramicznych, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubszeckiej postanowiło swoją imprezę zaprezentować poza Lubszą. A okazja ku temu jest nie byle jaka. Festiwal Ognia i Gliny, czyli IV Lubszecka Noc Ceramiczna 2019 będzie imprezą towarzyszącą wyjątkowego wydarzenia: pierwszego (i prawdopodobnie jedynego) biegu i przejazdu rowerowego po nowowybudowanej autostradzie A1, organizowanego pod hasłem: „Bieganie po autobanie”.

Bieg i rajd rowerowy odbędą się 22 czerwca br. ok. godz. 17:00 – start zawodników umiejscowiony będzie na terenie MOPu. Link do zapisów znajduje się tutaj. Po zawodach wszyscy uczestnicy zaproszeni zostaną na Festiwal Ognia i Gliny (IV Lubszecką Noc Ceramiczną) która rozpocznie się tego samego dnia, o godz. 18:00 na terenie MGOK Woźniki.

Anna Osadnik, inicjatorka imprezy, artystka, rzeźbiarka, twórczyni pracowni Lubsza Cultural Center (LCC): Zapraszam wszystkich gorąco. Przede wszystkim mieszkańców Lubszy – bo to głównie ich święto, ale także mieszkańców z całej gminy, żeby zobaczyli, jak ciekawym i inspirującym materiałem jest glina i jak można wokół niej stworzyć wyjątkową atmosferę. Bardzo cieszę się, że możemy trochę podzielić się nocą ceramiczną i pokazać w całym regionie, jakie fajne wydarzenia się u nas odbywają. A bieg po autostradzie na pewno ściągnie zainteresowanie ludzi i mediów z całego śląska.

W programie imprezy, jak co roku, główne miejsce zajmować będzie plenerowy piec, w którym wypalać się będą wyroby gliniane wykonane wcześniej na zajęciach z ceramiki. Warsztaty lepienia w glinie będą się także odbywać podczas samej imprezy. Oprócz tego wystawy, zajęcia dla dzieci, a na scenie – spora dawka dobrej i energetycznej muzyki w wykonaniu m.in. zespołów Rekonesans i Skarbnik z Havany. Przez cały wieczór dostępna będzie strefa gastro, a na finał planujemy pokaz ogniowy! Lubszecka Noc Ceramiczna zapowiada jubileuszowe – 30. Dni Ziemi Woźnickiej, które potrwają przez cały tydzień, aż do finału 30 czerwca.

Decyzja o lokalizacji Nocy Ceramicznej w Woźnikach nie była łatwa. Trochę przyczynił się do niej problem z miejscówką w Lubszy, ale ostatecznie cieszymy się, że MGOK w Woźnikach udostępnił nam teren i nadarza się okazja, żeby lubszecką imprezę szerzej wypromować. Glina łączy ludzi! Planujemy, że w przyszłym roku impreza ta powróci do Lubszy – ale może przyciągnie jeszcze więcej ludzi? Na to liczę! – mówi Anna Osadnik.

Tymczasem już teraz zapraszamy na warsztaty ceramiczne, które odbędą się 8 czerwca w MGOK Woźniki i 10 czerwca w Szkole Podstawowej w Lubszy. Podczas zajęć wykonywane będą m. in. kafle ceramiczne i medale na „Bieganie po autobanie”. Więcej informacji o warsztatach w zakładce Kontakt

(AK)