Spektakl dla Patrycji

„Pacjentka za sali nr 7” to tytuł spektaklu w reżyserii Gabrieli Mankiewicz, zrealizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Woźnikach. Dla jednej z mieszkanek naszej miejscowości to spektakl wyjątkowy.

Patrycja Churas – bo o niej mowa – to 15-letnia mieszkanka Lubszy, u której w ubiegłym roku zdiagnozowano rzadką chorobę neurologiczną o podłożu genetycznym o nazwie ataksja Friedricha. Choroba może doprowadzić m.in. do utraty sprawności, wzroku, a zahamowanie jej postępu w dużej mierze zależy od ćwiczeń i intenstywnej rehabilitacji. Patrycja nie jest z tych, co łatwo się poddają. Na przekór chorobie nie tyllko ćwiczy, ale także angażuje się w nowe projekty – takie jak udział w spektaklu „Pacjentka z sali nr 7”. Ma także odwagę oznajmić światu: „jestem chora i  o tym mówię”.

Premiera spaktaklu, podczas którego ogłoszono akcję na rzecz Patrycji, zgromadziła nadkomplet widzów. Dramat o pacjentach szpitala, pokazany woźnickiej publiczności 28 kwietnia br. okazał się wielkim sukcesem, także dla Patrycji. Na założone dla niej przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubszeckiej konto wpłynęło ponad 8700 zł. Powtórka spektaklu, która miała miejsce 31 maja br. – także cieszyła się powodzeniem, sala była niemal pełna, a na konto zbiórki, wpłynęło niemal 3000 zł. Wszystko to dzięki hojności i wielkiemy sercu mieszkańców gminy, zaangażowaniu pracowników i dyrekcji MGOK Woźniki oraz determinacji i odwadze samej Patrycji. Cała zgromadzona kwota pozwoli jej na odbycie turnusu rehabilitacyjnego oraz zakup przyrządów koniecznych w codziennej rehabilitacji.

To nie koniec akcji na rzecz nastolatki. Jej rodzima szkoła – SP Lubsza – także prowadzi akcję na rzecz Patrycji – m.in. podczas Dnia Rodziny, 31 maja br. Z kolei 9 czerwca br. o godz. 18:00 w restauracji „Zamek na Piasku” odbędzie się charytatywny  koncert tria akordeonowego „Symetrio”, zaś 16 czerwca – zbiórkę organizuje lubszecka parafia we współpracy z Caritasem.

Od niedawna Patrycja jest podopieczną Fundacji Avalon, gdzie na specjalne konto można wpłacać pieniądze na rzecz jej leczenia i rehabilitacji.