Warsztaty ceramiczne 2019

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubszeckiej zorganizowało warsztaty ceramiczne, będące wstępem do corocznego święta gliny, czyli Ceramicznej Nocy Świętojańskiej.

Część dzieł wykonanych przez uczestników warsztatów będzie później wypalana w plenerowym piecu typu „węgier”. Wypałowi towarzyszyć będzie szereg atrakcji: koncerty, wystawy, kiermasz rękodzieła, warsztaty plecenia wianków i wiele innych.

Tegoroczne warsztaty miały aż trzy odsłony. Oprócz Anny Osadnik (OSY), inspiratorki przedsięwzięcia i specjalistki od gliny, w ich prowadzenie zaangażowały się także współpracujące z nami: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Woźnikach (szczególne podziękowani dla pani Lucyny Dyrdzik), Szkoła Podstawowa w Lubszy oraz pracownia Amfora.

W tym roku większy nacisk niż na kreatywne formy artystyczne, położono na seryjne rzemiosło i praktyczne zastosowanie gliny. Podczas warsztatów w MGOK Woźniki i pracowni LCC w Lubszy (27 kwietnia i 8 czerwca) oraz SP Lubsza (10 czerwca) uczestnicy stworzyli swoistą manufakturę medali ceramicznych. Łącznie wytworzyli niemal 1000 sztuk, wspomagając tym samym dwie imprezy organizowane przez Gminę Woźniki: „Woźniki na okrągło” oraz „BiegAn1e po autobanie”. Owocem warsztatów dla dzieci były ponadto ciekawe konstrukcje i autorskie kafle. Efekty pracy wszystkich uczestników zostały wypalone w specjlistycznych piecach. Część – po wyschnięciu – trafi do pieca plenerowego, który zostanie zbudowany w przededniu Ceramicznej Nocy Świętojńskiej.

(AK), zdj. BW

Projekt dofinansowany z budżetu Gminy Woźniki w dziedzinie dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2019 roku

Projekt dofinansowany z budżetu Województwa Śląskiego w dziedzinie dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2019 roku