Noc ceramiczna po raz czwarty

Kolejna odsłona corocznego lubszeckiego święta ceramiki przeszła do historii.  W tym roku, wyjątkowo, plenerowy wypał wyrobów glinianych odbył się gościnnie na terenie MGOK w Woźnikach.

Festiwal ognia i gliny tym razem – dla zaakcentowania  pochodzenia imprezy – pod nazwą IV Lubszecka Noc Ceramiczna, oferował uczestnikom liczne artystyczne atrakcje, w klimacie świętojańskiej nocy.

Główne miejsce na imprezie zajął plenerowy piec, w którym przez całą noc wypalały się wyroby gliniane wykonane wcześniej na zajęciach z ceramiki. Warsztaty lepienia w glinie odbywały się zresztą podczas samej imprezy. Były także koła garncarskie, zajęcia malarskie, warsztaty plecenia wianków, prowadzone przez panie z Babiego Lata, oraz pokaz tworzenia domków dla owadów. Festiwal uzupełniały wystawy gotowej ceramiki, ekspozycja tzw. smaltów oraz kiermasz artystycznych rozmaitości. Działo się także na scenie – wystąpił m.in zespół Rekonesans, grupa bębniarska Skarbnik z Havany – oraz pod sceną, gdzie animatorki zajmowały dzieci malowaniem twarzy i pokazem baniek mydlanych. Finałem imprezy był efektowny pokaz ogniowy grupy Vatra, który przebiegał pod okiem strażaków z OSP Babienica.

tekst (AK), zdj. B. Witkowska

Projekt dofinansowany z budżetu Województwa Śląskiego w dziedzinie dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2019 roku

Projekt dofinansowany z budżetu Gminy Woźniki w dziedzinie dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2019 roku