Lubsza na szlaku Konfraterni św. Jakuba z Warszawy

25 lipca przypada dzień św. Jakuba Starszego Apostoła. Jest to święto nie tylko lubszeckiej parafii, której jest on patronem, i tradycyjny dzień odpustu, ale także wydarzenie dla wszystkich miłośników Dróg św. Jakuba (Camino de Santiago). W całej Europie w tym czasie odbywają się uroczystości, jarmarki, pielgrzymki. Jedna z nich, organizowana przez Konfraternię  św. Apostoła Jakuba Starszego przy katedrze polowej w Warszawie, odwiedziła w tym roku Lubszę.

 

-Pielgrzymujemy z Warszawy na Górę Św Anny. Pielgrzymka naszej Konfraterni podzielona jest na dwudniowe etapy, zwykle jeden w miesiącu. Zaczęliśmy we wrześniu – mówi Adam Będkowski, który przed przybyciem do Lubszy skontaktował się z przedstawicielami Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Lubszeckiej, które od początku opiekuje się lokalnym odcinkiem szlaku.

Pielgrzymi szli Drogą warszawską św. Jakuba przez Błonie, Niepokalanów, Miedniewice, Skierniewice, Rawę Maz., Studzianną, Smardzewice, Piotrków Tryb., Sulejów, Przedbórz, Wielgomłyny, Św. Annę – aż dotarli na Jasną Górę. Dalej Drogą Jasnogórską do Sączowa. W Rawie Mazowieckiej po mszy, dołączyła do nich pątniczka, a pod kościołem w Lubszy – kolejnych kilka osób ze Śląska. 26 lipca warszawska grupa weszła na Via Regia i doszła przez Piekary Śl. do Zbrosławic (delegacja Konfraterni pozostała w Sączowie i uczestniczyła w odpuście).

-Czeka nas ostatni etap pod koniec sierpnia, aby dojść do celu. Na Górę św. Anny mieliśmy dojść na koniec maja, ale epidemia COVID wymusiła trzymiesięczną przerwę. Mam nadzieję, że wtedy będzie okazja, aby spotkać się w Lubszy – przekazał nam organizator pielgrzymki.