Rośliny miododajne są zaliczane do roślin pszczelarskich lub roślin pożytkowych – rośliny o kwiatach barwnych i wonnych, kwitnących długo i obficie, które dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu – nektaru lub rośliny, na których liściach i pędach wytwarzany jest inny surowiec do produkcji miodu – spadź.
W Polsce żyje ponad 470 gatunków pszczół. Głównym zagrożeniem dla tych owadów jest brak pokarmu, czyli kwiatów dających im nektar i pyłek. Nie wszystkie rośliny oferują pszczołom pożywienie np. bratki, pelargonie i surfinie, choć tak chętnie sadzone na kwietnikach i balkonach, zapewniają pszczołom niewiele pokarmu. Dlatego głównym celem naszego Projektu „Szukamy tlenu” jest wsparcie działań, których efektem będzie zwiększenie lokalnej bazy pokarmowej dla pszczół, czyli posadzenie odpowiednich kwiatów, stworzenie właśnie w tym celu łąki kwietnej.
Więcej o tym, jakie gatunki warto wybrać i jak zaplanować sadzenie omawialiśmy na warsztatach prowadzonych przez Pana Czesława Tyrola i członków Stowarzyszenia, które odbyły się w dniach 25 i 26 maja 2023 roku. Produktem końcowym warsztatów są plakaty roślin miododajnych wydrukowane na sprzęcie zakupionym z Projektu „Szukamy tlenu”. Plakaty te będą udostępnione w formie wystawy na festynie o którym zostaną Państwo poinformowani w późniejszym terminie.