„Szukamy tlenu” – warsztaty przyrodnicze pt. Fotosynteza

Na pytanie jak ważna jest rola roślin i drzew w procesie fotosyntezy i tym samym w całym
ekosystemie, odpowiedzieliśmy sobie na warsztatach pt.: „Fotosynteza” zorganizowanych w dniach 19-20 czerwca 2023 r. w Szkole Podstawowej w Lubszy, prowadzonych przez Pana Czesława Tyrola i członków Stowarzyszenia.

Czym jest fotosynteza?
Fotosynteza to proces polegający na przemianie energii świetlnej w energię chemiczną mającą postać cukrów. Tworzone są cząsteczki glukozy z wody i dwutlenku węgla w reakcji napędzanej przez energię świetlną, a produktem ubocznym jest tlen. Energia oraz zasymilowany węgiel organiczny to dwa kluczowe elementy dostarczane organizmom z cząsteczki glukozy.
Fotosyntezę mogą przeprowadzić wszystkie zielone tkanki roślin, głównie liście.
Badania wskazują, że w ciągu jednego dnia zwarta roślinność pochłania w procesie fotosyntezy około 130 kg dwutlenku węgla w przeliczeniu na powierzchnię 1 ha, a odprowadza w tym czasie do atmosfery około 100 kg tlenu. Duże ilości pary wodnej, nawet do 2500 litrów wody dzięki transpiracji uwalniane są do atmosfery co sprzyja oczyszczaniu powietrza z pyłów. Weryfikacja czystości powietrza na terenie prowadzonych warsztatów, była możliwa dzięki miernikowi jakości powietrza, który jest zainstalowany na budynku szkoły. Tworzenie łąk kwietnych stało się od pewnego czasu kuszącą alternatywą dla skwerów i zieleńców. Biorąc pod uwagę ich zalety i dobroczynne działanie dla całego ekosystemu, utworzono łąkę kwietną przy Szkole Podstawowej w Lubszy.