Ruszamy Drogą Jakubową

Bądź jak Jakub!

Grupa biorąca udział w Projekcie „Bądź jak Jakub – promocja drogi jakubowej” w dniu 30 czerwca 2023 roku rozpoczęła swoją przygodę ze św. Jakubem, Patronem naszej Parafii.

Ale czy każdy z nas może coś o nim powiedzieć? Przeczytajcie sami, zapraszamy 😉

Kim był św. Jakub?

Jakub należał do uprzywilejowanych uczniów Pana Jezusa, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira, przemienienia na górze Tabor oraz modlitwy w Ogrójcu. Jakub Starszy był synem Zebedeusza, bratem świętego Jana Ewangelisty.

Tradycja podaje, że w VII wieku miano sprowadzić z Jerozolimy do Compostelli w Hiszpanii relikwie św. Jakuba. Nazwa Compostella ma się wywodzić od łacińskich słów Campus stellae (Pole gwiazdy), bowiem relikwie świętego, przywiezione najpierw do miasta Iria, zaginęły i dopiero w IX wieku miał je odnaleźć biskup, prowadzony cudowną gwiazdą. Hiszpańska zaś nazwa Santiago znaczy po polsku święty Jakub. Dwie te nazwy łączy się w jedno, stąd nazwa miasta dziś brzmi Santiago de Compostella. Tam do dzisiejszego dnia jest grób św. Jakuba. W wiekach średnich po Ziemi Świętej i Jerozolimie było to trzecie sanktuarium chrześcijaństwa. W katedrze genueńskiej oglądać można artystyczny relikwiarz ręki św. Jakuba, wystawiany na pokaz podczas rzadkich okazji. Imię Jakub pochodzi z języka hebrajskiego: Jaaqob – „niech Bóg strzeże”. Św. Jakub Większy jest patronem wojowników, robotników, aptekarzy, farmaceutów, kapeluszników, woskarzy, kowali robiących łańcuchy, pielgrzymów; jest opiekunem jabłek i ziemiopłodów; wzywany w modlitwach o pogodę i w przypadku reumatyzmu.

Droga Jakubowa – szlak św. Jakuba jest oznakowany symbolem muszli i prowadzi do grobu św. Jakuba Starszego- jednego z dwunastu Apostołów Chrystusa w Santiago de Compostela w północnej Hiszpanii.

Mapa z wyznaczonymi trasami dostępna jest na stronie: www.camino.net.pl

Nasza grupa podjęła wyzwanie i pokonała odcinek od Lubszy do Bibieli. Wszystkim uczestnikom życzymy wytrwałości i dalszej motywacji w realizacji celów.