Archiwa kategorii: Projekty – Bądź jak Jakub – promocja Drogi Jakubowej

Biesiada Jakubowa – podsumowanie projektu

Biesiada Jakubowa odbyła się 24 listopada 2023 roku i była wyczekiwanym wydarzeniem projektu „Bądź jak Jakub – promocja drogi jakubowej”. W programie spotkania było podsumowanie działań w ramach zadania grantowego „Bądź jak Jakub – promocja drogi jakubowej” m.in. relacja uczestników pielgrzymki do Santiago de Compostela, fotorelacja oraz poczęstunek.

Czytaj dalej Biesiada Jakubowa – podsumowanie projektu

„Młodzi mistrzowie kuchni” – warsztaty cukiernicze

W ramach projektu grantowego „Bądź jak Jakub – promocja drogi jakubowej”
odbyły się 18 września 2023 roku kolejne warsztaty cukiernicze.

Zajęcia prowadził pan Piotr Kaczuga – kucharz pełen pasji do gotowania, pieczenia i eksperymentowania z nowymi smakami. Czytaj dalej „Młodzi mistrzowie kuchni” – warsztaty cukiernicze

Szlakiem św. Jakuba – odcinek Bibiela – Sączów

Naszą wyprawę w dniu 02 września 2023 roku rozpoczęliśmy od kościoła pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Miasteczku Śląskim – Bibieli. Punktem docelowym był kościół w Sączowie.

Sączów to miejscowość należąca do powiatu będzińskiego, leżąca w niewielkiej odległości od Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach (województwo śląskie). Miejscowość położona jest na zboczu wzniesienia Łubianki (397 m n. p. m.) – jednego z najwyższych w okolicy.

Czytaj dalej Szlakiem św. Jakuba – odcinek Bibiela – Sączów

Odcinek drogi jakubowej: Lubsza –> Hutki – zaliczony!

Czy upał, czy mróz, czy słońce, czy deszcz – nam nie przeszkadza by podążać drogą św. Jakuba te słowa można było usłyszeć od grupy biorącej udział w Projekcie: „Bądź jak Jakub – promocja drogi jakubowej”, która w dniu 31 lipca 2023 roku zrealizowała swoją część planu i przeszła odcinek drogi jakubowej – Lubsza -> Hutki.

Jesteśmy dumni z Was i życzymy wytrwałości 😊

Czytaj dalej Odcinek drogi jakubowej: Lubsza –> Hutki – zaliczony!

Lubszanie w Lubrzy

W dniu 19 lipca 2023 roku Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubszeckiej w ramach Projektu „Bądź jak Jakub-promocja drogi jakubowej” zorganizowało wyjazd, którego miejscem docelowym była miejscowość Lubrza. Po drodze zwiedziliśmy Pławniowice, które słyną z malowniczego Zespołu Pałacowo-Parkowego nazywanego „architektoniczną perełką” oraz miejscowość Olszowa, w której znajduje się niezwykły Park Miniatur Sakralnych.

Jesteśmy podobni – to właśnie możemy o sobie powiedzieć. My, Lubszanie jesteśmy wsią, która może pochwalić się pięknym kościołem pw. św. Jakuba Starszego oraz Klubem Świętego Jakuba, natomiast podczas tego wyjazdu poznaliśmy Lubrzę, mogliśmy porozmawiać z Lubrzanami oraz zwiedzić ich wspaniały kościół również pw. św. Jakuba Starszego, Czytaj dalej Lubszanie w Lubrzy

Lubszelka – nasz lubszecki wypiek

Warsztaty wypiekania „Lubszelek” – ciasteczek, które są regionalnymi smakołykami reprezentującymi nie tylko Lubszę, ale i całą gminę odbyły się 18 lipca 2023 roku.

Cały proces od zestawienia składników po wyrabianie ciasta, formowanie, wypiekanie oraz przyozdabianie było przeprowadzony przez grupę osób biorących udział w Projekcie „Bądź jak Jakub – promocja drogi jakubowej” z sekcji kulinarnej pod okiem naszej Laureatki konkursu na ciasteczka – Panią Ireną Kita, która zdradziła nam swój wspaniały przepis.

Czytaj dalej Lubszelka – nasz lubszecki wypiek