11 lipca 2015 roku po raz pierwszy w historii Lubszy odbyła się Biesiada Jakubowa. Było to integracyjne spotkanie mieszkańców sołectwa z sympatykami naszej miejscowości i osobami, których pasją jest podążanie Drogami św. Jakuba.
Biesiada Jakubowa odbyła się niemal rok po wpisaniu lubszeckiego kościoła p.w. św. Jakuba Apostoła Starszego na szlak Camino de Santiago (znany także jako Drogi św. Jakuba). Lubsza leży pośrodku nowego odcinka szlaku, Drogi Jasnogórskiej, która – jak nazwa wskazuje – rozpoczyna się w Częstochowie, kończy zaś w Piekarach Śl.
Pretekstem do urządzenia Biesiady w takim, a nie innym terminie był fakt, że w sobotę zatrzymała się i nocowała w Lubszy 6-osobowa pielgrzymka podążająca Drogą Jasnogórską w intencji Światowych Dni Młodzieży. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubszeckiej postanowiło wykorzystać ten fakt i w luźnej, rodzinnej atmosferze Biesiady zapoznać mieszkańców z faktami i ciekawostkami na temat szlaku Camino. Zaproszeni goście w osobach Anny Kowalczyk, Krzysztofa Lerskiego oraz Lucyny i Andrzeja Zdebików, wyjaśnili, czym są Drogi św. Jakuba i opowiedzieli o swoich spotkaniach i przeżyciach na drogach do Santiago de Compostela. Joanna Lorenc natomiast zachęcała zebranych do udziału i zaangażowania w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, planowanych na 2016 rok. Na Biesiadzie pojawili się także inni goście, sympatyzujący z Lubszą lub zainteresowani jej szczególnym położeniem i historią (m.in. organizatorzy projektu Południk 019 E).
Większość uczestników stanowili jednak mieszkańcy miejscowości, skuszeni m. in. „Swojskim Stołem”, rozgrywkami sportowymi, występami artystycznymi i innymi atrakcjami tego popołudnia.
Wbrew plakatowym zapowiedziom, organizatorzy zrezygnowali z ogniska; kiełbaski zamiast na kiju, pieczone były na grillu. Mimo obecności całej ekipy strażaków z OSP Lubsza i wozu strażackiego, lepiej było nie ryzykować ognia na wysuszonej ziemi i przy dużym wietrze. Reszta programu odbyła się zgodnie z planem. Mecz towarzyski w piłce nożnej młodzież kontra oldboje (nazwa drużyn była umowna, gdyż ani pierwsi nie byli tacy młodzi, ani drudzy tacy starzy) był bardzo zacięty. Ze względu na słabe zgranie drużyny oldbojów – po raz pierwszy wspólnie na boisku – nie był on jednak wyrównany, co odzwierciedla wynik 7:3. Drugi mecz towarzyski – juniorów – był równie ciekawy. Dla niektórych sześciolatków był to debiut w tak poważnych zawodach. Mecz zakończył się wynikiem 4:2.
W przerwie meczu odbył się bardzo atrakcyjny pokaz karate młodych adeptów tej sztuki walki ze Śląskiego Klubu Karate i Kick-Boxingu, przygotowany przez instruktorów Michała i Sylwestra. Przy okazji swoje umiejętności zaprezentowała pięciokrotna mistrzyni Polski w karate i absolwentka SP Lubsza – Weronika Klyta. Uczestnicy biesiady podziwiali także występy kółka tanecznego ze Szkoły Podstawowej w Lubszy, prowadzonego przez Mateusza Oleksika. Grupa starsza zaprezentowała układ taneczny i tańce w parach, grupa młodsza – mix tańców w różnych rytmach.
Największą furorę, szczególnie wśród dzieci, zrobił pokaz przygotowany przez OSP Lubsza. Najpierw strażacy przeprowadzili instruktaż pierwszej pomocy z zakresu ratownictwa medycznego, potem symulację gaszenia pożaru z polewaniem wodą z węży, co spowodowało szał radości u dzieci, zmęczonych przygrzewającym słońcem i wcześniejszymi wyczynami sportowymi.
Podczas Biesiady nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt. „Kościoły na Drogach św. Jakuba”. Oto lista laureatów: 1. miejsce Patrycja Churas, 2. miejsce Kinga Skiba, 3. miejsce Patrycja Unverricht. Gratulujemy!
Duże zainteresowanie wzbudziły występy wokalne młodych lubszeckich artystów, wykonujących swe piosenki i wiersze w ramach talentowiska „Mikrofon dla każdego”. Trochę mniejszą popularnością cieszyła się natomiast dyskoteka, zapewne za sprawą uczucia ciężkości u uczestników po spożyciu specjałów ze Swojskiego Stołu. Było to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie – prezentacja i degustacja potraw i wyrobów przygotowanych przez mieszkańców Lubszy. Pięknie ozdobiony stół uginał się wprost od smakołyków różnego rodzaju, od słodkich ciasteczek i miodu, przez smalec, pasztet, wędliny, aż po kiszone ogórki (i wiele, wiele innych).
Biesiada Jakubowa zgromadziła osoby w różnym wieku, przybyłe w różnych celach, ale jedna rzecz połączyła wszystkich – możliwość spotkania, rozmowy, wymiany poglądów i przeżyć oraz wspólnego biesiadowania, zabawy i rozrywki.
Biesiada Jakubowa i konkurs plastyczny zostały zorganizowanie przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubszeckiej dzięki dofinansowaniu Gminy Woźniki.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.
(AK)
zdjęcia: Edward Morcinek, AK